
29 жовтня 2024 року
Середня зарплата українців зросла більш ніж на 20%: хто отримує найвищу

Середня зарплата штатних працівників в Україні зросла у першому півріччі 2024 року на 22,2% до 19 927 гривень. Про це повідомляє Державна служба статистики (Держстат).
За даними статистичного відомства, найвища заробітна плата у сфері «Інформація та телекомунікації», де вона зросла на 36,4% до 49 830 гривень.
На другому місці – «Фінансова та страхова діяльність». Фінансисти в середньому одержують 39 502 гривень. Зростання на 19,9%.
Далі йде «Професійна, наукова та технічна діяльність» - 27 303 гривень. Збільшення на 24,9%.
У сфері «Державне управління та оборона» зарплати зросли на 23,6% до 25 321 гривень.
Найнижчі зарплати в освіті – 13 849 гривень, де зростання склало лише 15,1%.
Держстат також оприлюднив уточнені дані за 2023 рік, згідно з якими середньомісячна заробітна плата штатних працівників зросла на 17,7% до 17 442 гривень. За даними Держстату, середньомісячна інфляція у 2023 році становила 12,9%. Таким чином, реальна зарплата українців минулого року зросла на 4,8%.
Нагадаємо, Міністерство економіки прогнозує, що середньомісячна зарплата працівників (брутто) у 2024 році становитиме 20 581 гривню, а скоригована на інфляцію зросте 12,0%.
Зарплати в Україні продовжують зростати під впливом нестачі кваліфікованих працівників. Зарплата у доларах у другому кварталі 2024 року досягла 526 доларів та перевищила довоєнний рівень.
За матеріалами сайту rbc.ua
29 жовтня 2024 року
У Німеччині випробували чотириденний робочий тиждень: що показав експеримент

У Німеччині завершився експеримент із чотириденним робочим тижнем, за підсумками якого багато учасників більше не хочуть працювати по п'ятницях. Як передає агентство Bloomberg, результати показали, що скорочений робочий тиждень покращує фізичне та психічне здоров'я співробітників.
Для проведення дослідження новозеландська правозахисна група 4 Day Week Global об'єдналася з Мюнстерським університетом та берлінською консалтинговою фірмою Intraprenör. Експеримент тривав півроку, у ньому взяли участь 45 компаній, співробітники яких працювали менше годин, але зарплату отримували в повному обсязі.
Переваги помітили не лише співробітники, а й роботодавці: 70% із них повідомили, що із чотириденним графіком наймати співробітників стало простіше. Близько десятка учасників представили докладну інформацію про фінанси, показавши стабільний рівень виручки та прибутку.
Німецькі вчені в рамках проекту вимірювали рівень гормону стресу кортизолу, використовуючи зразки волосся, а також аналізували дані, зібрані за допомогою розумного годинника. Вони встановили, що співробітники компаній стали спати більше і підвищили свою фізичну активність.
Більшість учасників – 73% – за підсумками експерименту заявили, що готові або повноцінно перейти на чотириденний графік, або продовжити тестовий період.
При цьому не всі компанії витримали експеримент: дві з них у певний момент відмовилися від участі, пославшись на економічні труднощі (не обов'язково пов'язані зі скороченням кількості робочих годин) або низьку підтримку співробітників. З компаній, що залишилися, 20% вирішили повернутися до п'ятиденного графіку.
«Я все ще не думаю, що слід говорити про те, що всім компаніям Німеччини потрібний чотириденний робочий тиждень», - сказала керівник проекту Юлія Бакман з Мюнстерського університету.
Проте, за її словами, такий варіант можливий для організацій, які хочуть підвищити свою привабливість в очах потенційних працівників.
За матеріалами сайту dw.com
28 жовтня 2024 року
ЦГЗК: спілчани знову висловили довіру Дмитру Васильченку
Наприкінці минулого тижня звітувала ще одна велика первинка Криворіжжя. 24 жовтня свою конференцію провела первинна організація ПМГУ Центрального ГЗК. У роботі заходу взяли участь 62 делегати, а також запрошені гості: директор підприємства Ігор Тонєв, голова Криворізької міської організації Профспілки Анатолій Макаренко і очільник ПМГУ Олександр Рябко. Про це повідомила наша колега, головний фахівець з інформаційної роботи Криворізької міської організації Оксана Шахмоть.
Про діяльність первинки у звітному періоді розповів її голова Дмитро Васильченко. Він акцентував увагу на ефективній командній роботі 22 цехових організацій, на тому, що жоден спілчанин в них не залишається зі своїми проблемними питаннями наодинці, кожному, хто звертається до Профспілки по допомогу, приділяється належна увага. Тому в профорганізації – стабільно високий показник охоплення профспілковим членством.
Профлідер ЦГЗК наголосив, що заробітна плата на їхньому комбінаті – одна з найвищих серед підприємств галузі. А також на достойному рівні – виробничий побут, соціальна сфера, благоустрій тощо. Всюди – охайно, сучасно, зелено. Анатолій Макаренко та Олександр Рябко мали змогу переконатися в цьому на власні очі: після конференції їх запросили на екскурсію підрозділами.
Затвердивши звіти голови первинки і контрольно-ревізійної комісії, делегати перейшли до інших питань черги денної конференції. Всі рішення ухвалювалися одноголосно.
Головою первинної організації на новий 5-річний термін спілчани з ЦГЗК знову побажали бачити досвідченого лідера Дмитра Васильченка, якого знають як порядну, тактовну і скромну людину. Авторитет Дмитра Сергійовича міцний. Центральному ГЗК він вірний з 1983 року, коли прийшов на комбінат гірничим диспетчером Глеюватського кар’єру. Головою профспілкового комітету трудиться 25 років.
Керівник підприємства Ігор Тонєв подякував профкому за турботу про людей та побажав новообраному складу (у кількості 23 осіб) плідної роботи. Голова ПМГУ поінформував присутніх про стан справ у галузі та Профспілці, про хід звітно-виборчої кампанії в ПМГУ, та висловив впевненість, що активна і згуртована первинка ЦГЗК і в подальшому досягатиме успіхів.
Серед пріоритетів профкому на наступний період – оздоровлення гірників, допомога мобілізованим працівникам, турбота про ветеранів.
28 жовтня 2024 року
В уряді підготували пенсійну реформу: скільки потрібно буде відрахувати з зарплати

Мінсоцполітики підготувало законопроєкт «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Пропонується запровадити обов'язковий платіж до державного або недержавних пенсійних фондів як для працівників, так і для роботодавців.
Цей проєкт оприлюднений для обговорення на сайті СПО об’єднань профспілок.
Проєктом пропонується зменшити ставку Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом першого року запровадження системи з 22% до 17%, протягом другого року - до 16%, починаючи з третього року і в наступні роки - до 15%.
Читати повністю
28 жовтня 2024 року
Volkswagen планує закрити третину заводів та скоротити зарплати

Volkswagen планує закрити щонайменше три заводи з десяти в Німеччині та скоротити десятки тисяч робочих місць, а також знизити зарплати на 10%. Про це пише газета Financial Times.
Ця реструктуризація стане першою в історії компанії за 87 років, коли будуть закриті її внутрішні заводи. І це, безумовно, загострить протистояння роботодавця з профспілками.
Volkswagen попередив, що змушений вдаватися до радикальних заходів через високу конкуренцію в Китаї, зниження продажів на інших основних ринках і необхідність значних інвестицій у перехід на виробництво електромобілів.
Нещодавно компанія вже вдруге за три місяці оголосила про зниження прогнозу прибутку, посилаючись на «складні ринкові умови».
Volkswagen заявив, що не коментуватиме «чутки про конфіденційні переговори з профспілкою IG Metall та радою працівників», але додав, що компанія перебуває у «вирішальному моменті».
Рада працівників VW представляє інтереси співробітників компанії та займає половину місць у наглядовій раді.
Очільниця ради працівників Даниела Кавалло повідомила працівникам на головному заводі компанії у Вольфсбурзі, що керівництво має два дні, аби скасувати свої плани, натякаючи на можливі страйки.
Вона зауважила, що генеральний директор Олівер Блуме «грає з величезним ризиком, що... ми можемо припинити переговори і вжити заходів, які має робити колектив, коли боїться за своє існування».
Зараз VW має 10 заводів і близько 300 тисяч працівників у Німеччині.
За матеріалами сайту epravda.com.ua
28 жовтня 2024 року
«Суха Балка» восени ввела в експлуатацію два блоки із запасами 170 тис. т

Рудник «Суха Балка», що входить до складу групи DCH Steel, з початку осені підготував та здав в експлуатацію нові виробничі потужності із загальною кількістю запасів рудної сировини 170 тис. т. Про це йдеться у корпоративній газеті компанії.
На початку вересня на шахті ім. Фрунзе був введений в експлуатацію блок 39-45 із запасами 55 тис. т високоякісної сировини. Підготовкою блоку займалася дільниця №6. Прохідницькі роботи виконувалися з допомогою високопродуктивної самохідної техніки. На початку жовтня розпочались видобувні роботи в цьому блоці.
Також у жовтні на шахті «Ювілейна» був введений блок 34-36 +10 другого підповерху покладу «Гніздо» із запасами 115 тис. т. Підготовкою потужності займалися гірники нарізної дільниці №19
«Введення цих блоків в експлуатацію забезпечить стабільну роботу шахт з видобутку руди протягом наступних трьох місяців», – йдеться в повідомленні.
28 жовтня 2024 року
Німецькі металурги планують страйкувати

Профспілка працівників металургійної та електротехнічної промисловості Німеччини IG Metall оголосила про серію загальнонаціональних попереджувальних страйків. Перша з них відбудеться 29 жовтня. Заплановано 52 страйки на 38 підприємствах, пояснили у профспілці. У землі Рейнланд-Пфальц буде проведено 13 страйків, по десять у Саарланді та Гессені та ще п'ять у Тюрінгії.
Черговий другий раунд колективних переговорів зупинився. Позиції профспілки та роботодавців, як і раніше, далекі один від одного. IG Metall вимагає підвищення зарплат на 7% для 3,9 млн. співробітників протягом року. Роботодавці пропонують провести індексацію у два етапи: на 1,7 та 1,9% протягом 27 місяців, причому перший етап має набути чинності не раніше липня 2025 року.
Третій раунд переговорів планується розпочати у вівторок у Нижній Саксонії.
Регіональні колективні договори в металургійній та електротехнічній промисловості поєднують декілька ключових секторів німецької промисловості, включаючи машинобудування та значну частину автомобільної промисловості.
За матеріалами сайту maschinenmarkt.vogel.de
25 жовтня 2024 року

«Казати, що мобінг – то несерйозно, може тільки той, хто ніколи не був жертвою мобінгу. Насправді явище цькування працівника на роботі – з боку керівництва, колег, а іноді й підлеглих, було проблемою задовго до того, як про це масово заговорили. Однак зазвичай люди її замовчували: тому що важко довести факт, тому що навіть якщо є докази, невідомо, куди з ними далі йти, тому що соромно – сам винен, як не можеш дати відсіч…
Позаминулого року, завдяки прийняттю закону №5749, поняття мобінгу та відповідальність за його вчинення були закріплені на законодавчому рівні. Тож люди, які від нього потерпають, мають право на справедливий захист аж до судового.
Зокрема, члени ПМГУ можуть звернутися до Правової інспекції праці Профспілки. Її фахівці вже ретельно вивчили тему і продовжують накопичувати відповідні знання. Так, 24 жовтня, за запрошенням колег з Профспілки працівників культури України, головний правовий інспектор праці Ольга Зубець і правовий інспектор праці Галина Просяник взяли участь у вебінарі «Протидія мобінгу на робочому місці».
Основними спікерками заходу виступили юристки ГО «Трудові ініціативи» Надія Йолкіна, Катерина Швець та Аліна Антоненко. Інформація, якою вони ділилися, виявилась корисною для всіх слухачів, незалежно від рівня правової обізнаності, адже була орієнтованою не стільки на роз’яснення щодо норм законодавства, скільки на практику протистояння цькуванню в реальних умовах.
Йшлося про те, як розпізнати мобінг, як довести, що це саме він – і що він дійсно має місце, як запобігати виникненню прецедентів та як ефективно протистояти мобінгу, якщо він вже розпочався. Також учасники вебінару розібралися з обов’язками держави й роботодавця щодо протидії мобінгу, відповідальністю керівника та працівника за прояви мобінгу, стратегіями дій особи, яка страждає від мобінгу, та профспілкового правовика, який прагне її захистити.
Як зазначають Ольга Зубець і Галина Просяник, онлайн-захід вийшов цікавий, дозволив освіжити в голові знання, задуматись над деякими питаннями. За їхніми словами, вони поки що не стикаються з масовими зверненнями по допомогу від жертв мобінгу. Хочеться сподіватися, що це означає його відсутність на підприємствах ГМК. Однак, залишаючись реалістами, нагадаємо про інфографіку з теми, підготовану Правовою інспекцією праці ПМГУ ще на початку 2023 року, але актуальну і досі:
http://pmguinfo.dp.ua/images/photo-news/03_2023/digest132.pdf
25 жовтня 2024 року
Україна зазнає значних втрат через європейське мито СВАМ, потрібно вести переговори про відстрочку

Україна втрачатиме мільярди, якщо для українських експортерів застосовуватимуть механізми вуглецевого мита СВАМ (додаткового податку для товарів із високим рівнем карбонізації при виробництві), які зараз працюють у ЄС у тестовому режимі. Тому керівництву країни необхідно провести переговори з Євросоюзом про відтермінування запровадження мита через війну в Україні, йшлось на круглому столі «Як СВАМ послабить економіку України».
Як зазначив головний аналітик GMK Center Андрій Глущенко, для української економіки витрати на СВАМ зростатимуть щороку, і можуть її значно послабити. Так, лише у перший рік дії податку втрати економіки становитимуть $202 млн, а до 2030 р зростуть до $1,44 млрд.
25 жовтня 2024 року
Глава МВФ попередила про уповільнення економічного зростання: чим це загрожує світу

Світ ризикує ув'язнути у ситуації низького зростання та високого рівня заборгованості, внаслідок чого в урядів залишиться менше ресурсів для покращення можливостей для свого населення та вирішення проблем. Результатом стає невдоволення населення.
Про це заявила глава МВФ Крісталіна Георгієва, повідомляє РБК-Україна з посиланням на прес-конференцію під час щорічних засідань МВФ та Світового банку у Вашингтоні.
«Ми очікуємо, що світова економіка зростатиме на 3,2% за рік і сповільниться до 3,1% за рік протягом п'яти років. Це найнижчий середньостроковий прогноз за десятиліття», - сказала вона.


















