
14 квітня 2025 року
Європа повинна захистити робочі місця та зберегти соціальні стандарти
Європейська конфедерація профспілок закликає ЄС захистити робочі місця та зайняти принципову позицію щодо збереження соціальних стандартів і дотримання прав працівників у перемовинах з адміністрацією США на тлі мит, введених президентом Трампом. У профоб’єднанні підкреслюють: від цього залежать долі 31 мільйона людей, зайнятих на виробництві по всій Європі, а також успіх промислової стратегії ЄС.
Так, Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч і Генеральний секретар IndustriAll Europe Джудіт Кіртон-Дарлінг говорили про необхідність пошуку інструментів для захисту робочих місць від наслідків тарифів США на зустрічі з віце-президентом Єврокомісії Стефаном Сежурне.
Читати повністю
10 квітня 2025 року
Європейський Союз не планує продовжувати торговельні преференції для України після 5 червня 2025 року, коли завершиться дію чинного механізму лібералізації торгівлі.
Згодом до зони вільної торгівлі будуть внесені зміни, кажуть джерела в ЄС, обізнані з ходом переговорів.
За словами європейського чиновника, після 5 червня умови торгівлі повернуться до довоєнного стану, і ЄС запропонує деякі зміни для України.
Зокрема, автономні торговельні заходи, які були запроваджені ЄС після початку повномасштабної агресії Росії, будуть скасовані. Під це потрапляють як торговельні преференції, так і обмеження щодо ряду товарів, таких як м’ясо курки, яйця, мед та інші.
Водночас у ЄС обговорюють можливість залишити певні преференції для української сталі. Європейські посадовці також відзначають, що в майбутньому будуть продовжувати переговори щодо змін до статті 29 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, щоб створити вигідні умови для торгівлі та підтримати економіку України в умовах війни.
За матеріалами сайту minprom.ua
10 квітня 2025 року
У Китаї — перші ознаки змін: деякі компанії закликають працівників працювати менше
Декілька великих китайських компаній, зокрема виробник побутової техніки Midea, цього року здобули нову «відзнаку» — запровадили обов’язковий час завершення роботи для співробітників і заборонили робочі наради у неробочий час.
Раніше працівники Midea часто затримувалися на роботі до пізнього вечора, але тепер їх просять залишати офіс не пізніше 18:20. На сторінці компанії в мережі WeChat розміщено фото співробітників на концерті із підписом: «Що ти робиш після роботи? Адже саме після роботи починається справжнє життя».
Для Китаю це доволі радикальні зміни в корпоративній культурі, що суттєво контрастують із відомою практикою «996» — робота з 9 ранку до 9 вечора шість днів на тиждень, яку свого часу назвав «великим благом» співзасновник Alibaba Джек Ма.
8 квітня 2025 року
Вперше у світі: віденський університет зарахував ШІ-студента
Штучний інтелект став студентом Віденського університету прикладного мистецтва.
Студент, який отримав назву «Флінн», зарахований на програму цифрового мистецтва.
Після того, як Флінн чудово впорався з інтерв'ю, голова кафедри Ліз Хаас зазначила: «Немає жодних письмових вимог, згідно з якими студенти мають бути людьми, що не дивно, бо ніхто про це не замислювався».
Створила Флінна художниця та студентка цієї ж програми Чіара Крістлер.
Флінн буде використовувати лекції та взаємодію в класі як базу для навчання свого алгоритму.
Цікаво, що унікальний студент веде щоденник на веб-сайті, де щодня ділиться новими знаннями.
Крістлер зазначила, що не розглядає ШІ як заміну людям.
Офіційним студентом Флін стане у вересні, але вже з березня він відвідує деякі лекції.
За матеріалами сайту euronews.com
4 квітня 2025 року
У США зафіксовано рекордну кількість скорочень
За даними кадрової компанії Challenger, Gray & Christma, у першому кварталі 2025 року в країні зафіксовано найбільшу кількість скорочень робочих місць з часів Великої рецесії (2009 рік). Зокрема, у березні темпи звільнень зросли на 60% – до понад 275 тисяч робочих місць, що є найвищим рівнем з травня 2020 року, коли економіка переживала першу хвилю пандемії COVID-19, а також третім найвищим місячним показником в історії США.
Загалом за перші три місяці року було оголошено про 497 тисяч звільнень. Переважна частина припадала на працівників федерального уряду і співробітників його компаній-підрядників, ще низка скорочень відбулася внаслідок урізання федеральної допомоги або припинення контрактів, що вплинуло переважно на некомерційні організації та організації охорони здоров’я. За межами уряду спостерігалося значне збільшення запланованих звільнень у технологічному та роздрібному секторах.
Крім того, впали плани найму: з 34,5 тисяч вакансій у лютому до 13 – в березні. У першому кварталі компанії мали намір найняти близько 54 тисяч працівників. Це найнижчий загальний показник у першому кварталі з 2012 року та на 16% менше порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Наразі масові звільнення ще не відображені в офіційних даних ринку праці повною мірою, оскільки профспілки оскаржили дії роботодавців у суді, а суди здебільшого постановили поновити працівників на роботі.
За матеріалами reuters.com
3 квітня 2025 року
Промислові працівники Швеції домоглися угоди про підвищення зарплати
Профспілки, що представляють працівників промисловості Швеції, домовилися про укладення дворічної угоди з роботодавцями, яка передбачає підвищення заробітної плати персоналу на 6,4%: 3,4% у перший рік, починаючи з 1 квітня 2025 року, і 3,0% у другий, починаючи з 1 квітня 2026 року.
В Асоціації промислових роботодавців Швеції прокоментували ситуацію наступним чином: «Масштаби узгодженого підвищення можуть негативно вплинути на конкурентоспроможність підприємств. Однак зростання заробітної плати працівників, тим не менш, сприятиме стабільності та передбачуваності для компаній, що важливо у довготривалій перспективі».
У профспілках зазначають, що цифри, які увійшли в угоду, є обґрунтованими, як факторами всередині країни, так і порівнянням з умовами, на яких працюють найближчі сусіди Швеції. Так, нещодавно промислові працівники Норвегії підписали однорічну угоду про підвищення зарплати на 4,4%.
За матеріалами reuters.com
2 квітня 2025 року
В яких країнах найкращі пенсійні системи
За даними Глобального пенсійного індексу, підготовленого Mercer CFA Institute (шляхом оцінки пенсійних систем 48 країн з використанням понад 50 показників) та оприлюдненого виданням Bloomberg, за підсумками 2024 року найкращою в світі знов була визнана пенсійна система Нідерландів. За нею в переліку лідерів розташувались Ісландія, Данія та Ізраїль.
США посіли 29 місце, Велика Британія – 11, Японія – 36, Китай – 31. Найгірші позиції обійняли Індія, Аргентина та Філіппіни, які потрапили до трійки країн з найменш ефективними пенсійними системами.
Україну в рейтингу не аналізували. Однак для загальної картини зазначимо, що середня пенсія в Нідерландах становить приблизно 2770 доларів США, в Ісландії – майже 2550 доларів, в нашій країні – 5851 гривню (приблизно 140 доларів).
За матеріалами focus.ua
1 квітня 2025 року
Інфляція в єврозоні в березні сповільнилась до 2,2% р./р.
Інфляція в єврозоні в березні 2025 року зросла на 2,2% у порівнянні з аналогічним місяцем 2024 року. Таким чином, показник сповільнив темпи росту порівняно з лютим, коли він становив +2,3% р./р. Про це свідчать попередні дані Євростату.
Консенсус-прогноз аналітиків, який наводить Trading Economics, передбачав показник на рівні +2,3%.
Базова інфляція, яка виключає витрати на енергію та харчові продукти, в березні зросла на 2,4%. Ціни на енергоносії знизились на 0,7% після зростання на 0,2% в лютому.
Протягом місяця країнами-членами блоку з найвищими річними темпами інфляції були Естонія, Хорватія та Словаччина – по +4,3%. Найнижчі були зафіксовані у Франції (+0,9%), Люксембурзі (+1,5%), й Ірландії (+1,8%). У Німеччині споживчі ціни зросли на 2,3%, Італії – на 2,1%.
24 березня 2025 року
Швейцарський уряд погодив пакет заходів із захисту заробітної плати
Швейцарія ухвалила пакет заходів, спрямованих на захист рівня заробітної плати працівників, що, як заявив уряд у п’ятницю, може усунути одну з головних перешкод для схвалення нової угоди, покликаної зміцнити відносини країни з Європейським Союзом.
Ці заходи будуть включені до проєкту консультаційного документа щодо угоди з ЄС. Вони стали результатом домовленості між об’єднаннями роботодавців, профспілками та представниками кантонів про 13 кроків, спрямованих на запобігання зниженню рівня заробітної плати у Швейцарії через конкуренцію з боку працівників з країн ЄС.
Крім того, уряд Швейцарії запропонував додатковий захід, що передбачає посилену правову захищеність від звільнення для обраних представників працівників.
У грудні Швейцарія та ЄС представили проєкт угоди щодо реформування торговельних відносин. Водночас профспілки висловили занепокоєння через можливий тиск на рівень швейцарських зарплат.
Основна увага заходів зосереджена на діяльності компаній з ЄС, що відкривають філії у Швейцарії. Їхня мета — гарантувати принцип «рівна оплата за рівну працю в одному місці» та запобігти заниженню зарплат.
Швейцарська профспілка Unia обережно привітала ухвалений пакет заходів, хоча він ще має пройти розгляд у парламенті. За словами представників профспілки, є реальний шанс, що у разі схвалення цих норм законодавцями, профспілки підтримають нову угоду з ЄС.
За матеріалами сайту reuters.com
20 березня 2025 року
Україна втратила ще 6 позицій у рейтингу щастя
Україна опустилася на 111 місце у світовому рейтингу щастя World Happiness Report (торік була 105-ю). Водночас найщасливішою країною у світі восьмий рік поспіль залишається Фінляндія.
Рейтинг щорічно складають Центр дослідження благополуччя Оксфордського університету, Gallup та ООН. Його опублікували з нагоди Міжнародного дня щастя, який відзначається щорічно 20 березня.
Під час складання рейтингу враховуються такі показники, як рівень ВВП на душу населення, соціальна підтримка, очікувана тривалість здорового життя, свобода, щедрість та сприйняття корупції.
Двадцятка найщасливіших країн світу виглядає так: Фінляндія, Данія, Ісландія, Швеція, Нідерланди, Коста-Ріка, Норвегія, Ізраїль, Люксембург, Мексика, Австралія, Нова Зеландія, Швейцарія, Бельгія, Ірландія, Литва, Австрія, Канада, Словенія, Чехія.
Афганістан знову опинився на останньому місці у списку – 147 місце. Сьєрра-Леоне, Ліван, Малаві та Зімбабве замикають п'ятірку найбільш нещасливих країн світу.
США (24 місце) опустилися до найнижчого за всю історію показника, а Коста-Ріка та Мексика вперше увійшли до першої десятки найщасливіших країн.
За матеріалами сайту slovoidilo.ua