17 січня 2025 року
Промислове виробництво в ЄС в листопаді зросло на 0,1% м./м.
В листопаді 2024 року промислове виробництво в ЄС з поправкою на сезонні зміни зросло на 0,1% у порівнянні із жовтнем. У єврозоні показник зріс на 0,2% м./м. Про це свідчать попередні дані Євростату.
У порівнянні з листопадом 2023 року промвиробництво в єврозоні знизилось на 1,9%, у ЄС – на 1,7%.
Серед держав-членів ЄС найбільше місячне зростання зафіксовано в Бельгії (+8,7%), Мальті (+7,1%) і Литві (+4,3%). Найбільше зниження спостерігалося в Ірландії (-5,8%), Люксембурзі (-3,9%) і Португалії (-3,4%).
У річному обчисленні промислове виробництво в листопаді 2024 року найбільше впало в Хорватії (-6,6%), Ірландії (-5,6%) та Австрії (-5,0%). Найбільший приріст спостерігався на Мальті (+13,5%), Бельгії (+8,7%) і Греції (+4,8%).
Читати повністю
14 січня 2025 року
Безробіття в Єврозоні: рівень стабільно невисокий
У листопаді 2024 року рівень безробіття в єврозоні залишився на рівні 6,3%, як і в жовтні, знизившись із 6,5% у листопаді 2023 року. За даними Євростату, у ЄС безробітними залишалися 12,968 мільйона осіб, з яких 10,819 мільйона – у єврозоні.
За місяць кількість безробітних зменшилася на 16 тисяч у ЄС і на 39 тисяч у єврозоні. У річному вимірі скорочення склало 295 тисяч і 333 тисячі відповідно.
У листопаді 2024 року 3,013 мільйона молодих людей (до 25 років) були безробітними в ЄС, з яких 2,423 мільйона були в єврозоні.
Таким чином, безробіття серед молоді у листопаді становило 15,3% у ЄС і 15,0% у єврозоні. Проте в ЄС цей показник зріс на 24 тисячі за місяць і на 159 тисяч за рік.
Рівень безробіття серед жінок у ЄС залишився на рівні 6,1%, серед чоловіків – 5,7%. У єврозоні ці показники становили 6,5% і 6,1% відповідно.
Згідно з визначенням МОП, Євростат визначає безробітних як осіб віком від 15 до 74 років, які:
- залишаються без роботи;
- готові почати роботу протягом наступних двох тижнів;
- активно шукали роботу протягом останніх чотирьох тижнів.
За матеріалами сайту news.finance.ua
13 січня 2025 року
Світова економіка зросте на 2,8% у 2025 році
Зростання світової економіки у 2025 році становитиме 2,8%, що аналогічно темпам підйому минулого року, прогнозують економісти ООН. Підвищення глобального ВВП 2026 року, як очікується, прискориться до 2,9%.
За оцінками ООН, економіка США у 2025 році збільшиться на 1,9%, наступного року – на 2,1%. Для Великобританії прогнози становлять відповідно 1,2% та 1,4%, для Японії – 1% та 1,2%. Зростання ВВП Європейського союзу очікується на рівні 1,3% та 1,5% у найближчі два роки, країн єврозони – 1,1% та 1,3%.
ВВП Китаю зросте, за прогнозами, на 4,8% у поточному році та на 4,5% наступного року, Бразилії – на 2,3% та 1,9% відповідно, Індії – на 6,6% та 6,7 %.
Зростання економік розвинених країн 2025 року очікується на рівні 1,6%, 2026 року — 1,8%. Для країн, що розвиваються, ці прогнози становлять відповідно 4,3% і 4,2%.
10 січня 2025 року
Уряд Великої Британії створив раду сталеливарної промисловості
Уряд Великої Британії створив нову Раду сталеливарної промисловості для консультацій щодо відновлення металургії та розробки майбутньої стратегії для галузі.
Як йдеться у відповідній заяві, Рада складається з лідерів сталеливарного сектора, таких як керівники Tata Steel і British Steel, галузевих експертів, профспілок, торгових асоціацій і децентралізованих урядів. Її очолили держсекретар з питань бізнесу та торгівлі Джонатан Рейнольдс та голова Інституту обробки матеріалів (Materials Processing Institute) Джон Болтон. Перша зустріч відбулася 7 січня.
«Безпечне майбутнє сталеливарної промисловості має життєво важливе значення як для національної безпеки Великої Британії, так і для забезпечення зростання, що є основою урядового плану змін, і з запуском Ради уряд робить ще один важливий крок до захисту галузі в довгостроковій перспективі», – зазначається в повідомленні.
Рада збиратиметься регулярно, оскільки уряд готується до запуску своєї Стратегії сталеливарної промисловості, яку представлять навесні поточного року, і прагне переконатися, що в центрі майбутнього плану знаходяться економічне зростання та робоча сила.
9 січня 2025 року
Інфляція в єврозоні у грудні прискорилась
Інфляція в єврозоні в грудні 2024 року зросла на 2,4% у порівнянні з аналогічним місяцем 2023 року. Таким чином, показник прискорив темпи росту порівняно з листопадом, коли він становив +2,2% р./р. Про це свідчать попередні дані Євростату.
Протягом місяця країнами-членами блоку з найвищими річними темпами інфляції були Хорватія (4,5%), Бельгія (4,4%), та Естонія (4,1%). Найнижчі були зафіксовані в Ірландії (1%), Італія (1,4%) та Люксембурзі (1,6%). У Німеччині споживчі ціни зросли на 2,8%, Франції – на 1,8%.
Нагадаємо, що сезонно скоригований ВВП Євросоюзу за підсумками III кварталу 2024 року зріс на 0,3% у порівнянні з попереднім кварталом, коли економіка блоку підвищилась на 0,3%. У порівнянні з липнем-вереснем 2023 року ВВП ЄС зріс на 0,9%. Водночас економіка єврозони за цей період підвищилась на 0,4% кв./кв. й 0,9% р./р.
Експерти прогнозують, що у першій половині 2025 року інфляція в єврозоні може залишитися стабільною або незначно зрости через підвищення витрат на енергоносії та можливі коливання попиту на споживчі товари.
9 січня 2025 року
Польський уряд працює над національною стратегією для металургії
Міністерство промисловості Польщі створило робочу групу для формування національної стратегії сталеливарного сектора. Про це йдеться в повідомленні відомства.
Групу очолить міністр промисловості Польщі Маржена Чарнецька, до її складу, зокрема, увійдуть представники польського оператора системи передачі електроенергії (PSE) та Польська сталеливарна промислово-торгівельна палата (HIPH).
Завданнями групи, поміж іншого, стане визначення основних викликів для сталеливарної промисловості, які потребують втручання на національному та європейському рівнях; розроблення пропозицій щодо покращення функціонування галузі, визначення нормативно-правових актів, які необхідно буде змінити, надання висновків щодо проєкту національної стратегії сталеливарної промисловості.
Команда, яка стала до роботи на початку 2025 року, має бути розпущена після того, як проєкт національної стратегії сталеливарної промисловості представлять міністру, і він буде прийнятий.
За словами Анджея Кароля, голови Національної секції металургії NSZZ Solidarność (незалежна самоврядна профспілка), в країні проблема з усіма енергоємними галузями промисловості, а не лише з металургією, пише Interia Biznes. Він також зауважив, що європейська металургійна промисловість (в тому числі заводи, що працюють в Польщі) страждає від високих цін на енергоносії та перевиробництва дешевої сталі в Азії.
7 січня 2025 року
Японія: тенденція до підвищення зарплат
Великі японські компанії, ймовірно, підвищать заробітні плати приблизно на 5% у 2025 році, так само як і минулого року, заявив у вівторок голова великого бізнес-лобі, пообіцявши при цьому докладати зусиль для поширення цієї тенденції на малі компанії.
«Темпи зростання у великих компаніях, ймовірно, будуть схожими на минулорічні,» — сказав Такеші Ніінамі, голова Keizai Doyukai, одного з найбільших бізнес-лобі країни.
«Однак важливо, щоб малі та середні компанії забезпечили зростання заробітних плат, яке перевищувало рівень попереднього року, протягом трьох років поспіль,» — додав Ніінамі.
За даними найбільшої профспілки країни Rengo, японські компанії погодилися на середнє підвищення заробітних плат на 5,1% у 2024 році, що стало найбільшим зростанням за три десятиліття. Rengo домагається підвищення зарплат щонайменше на 5% у 2025 році.
За матеріалами сайту reuters.com
6 січня 2025 року
До 2035 року промисловість ЄС може декарбонізувати до 45% сталі — дослідження
Металургійні комбінати планують замінити доменні печі та кисневі конвертери установками з виробництва DRI та електродуговими печами.
За 10 років європейська металургійна промисловість може декарбонізувати 45% від поточного виробництва сталі.
Про це свідчать розрахунки GMK Center, наведені в дослідженні «Зелена трансформація сталевої індустрії ЄС в 2025-2035 роках та перспективи української металургії».
За цими розрахунками, у 2035 році у ЄС вироблятимуть 27 млн тонн низьковуглецевої та 29,6 млн тонн зеленої сталі. Для порівняння, у 2025 році в ЄС вироблятимуть 3,4 млн тонн зеленої сталі та зовсім не вироблять низьковуглецевої.
Варто зазначити, що аналітики GMK Center врахували у прогнозі лише сталь, яка фізично вироблена з меншими викидами СО2. На нашу думку, виробництво сталі, у якому вуглецеві викиди зменшуються розрахунково (завдяки спеціальним сертифікатам), не є декарбонізацією.
Наразі основною технологією декарбонізації у ЄС визнається виробництво сталі в електродугових печах з використанням DRI.
3 січня 2025 року
Робоча міграція до ЄС залишалася високою через гостру нестачу робочої сили
Як і в попередні роки, трудова міграція до ЄС продовжувала залишатися високою у 2024 році на тлі нестачі робочої сили, яку відчуває низка держав-членів. Про це пише Schengen.News.
Дані показують, що кількість дозволів на роботу, наданих іноземним працівникам країнами ЄС у певні періоди 2024 року, була великою.
Наприклад, з січня до кінця жовтня 2024 року Швеція видала загалом 23 870 дозволів на роботу іноземцям. Такі цифри свідчать про те, що країна потребувала іноземних працівників у різних галузях, особливо в тих, де бракує.
Румунія та Ірландія також надали велику кількість дозволів на роботу іноземцям. У період з січня по вересень 2024 року Румунія видала 77 426 дозволів на роботу працівникам з країн, які не входять до ЄС, тоді як з січня по серпень 2024 року Ірландія видала 27 181 дозвіл на роботу для іноземців, які бажають в’їхати на її територію з метою роботи.
Окрім вищезгаданого, Німеччина цього року видала на десять відсотків більше віз трудовим мігрантам порівняно з 2023 роком.
Збільшуючи кількість віз для іноземних працівників, уряд Німеччини хоче залучити більше іноземних працівників, які терміново потрібні її економіці.
Кілька інших країн ЄС також вжили заходів, щоб залучити більше іноземних працівників, щоб допомогти різним підприємствам по всій країні впоратися з нестачею.
За матеріалами сайту news.finance.ua
2 січня 2025 року
Ризики бідності в країнах ЄС у 2024 році
У 2024 році 16,2% населення ЄС — або близько 71,7 мільйона людей — перебували під загрозою бідності. Про це пише Євростат.
На регіональному рівні в 10 регіонах ЄС частка людей, яким загрожує бідність, перевищує 30%. Рівень ризику бідності базується на національних порогах бідності.
Найбільші частки були виявлені в найвіддаленішому регіоні Франції, Гайані, де більше половини (53,0%) людей перебували на межі бідності, за нею йшли Калабрія (40,6%) та Сицилія (38,0%) в Італії.
Натомість у 26 регіонах частка менше 10%.
У румунському регіоні Бухарест-Ілфов був найнижчий рівень людей, яким загрожує бідність (2,1%), випереджаючи італійський регіон Provincia Autonoma di Bolzano/Bozen (3,1%) і бельгійський регіон Prov. Східна Фландрія (5,4%).
Довідка:
У 2023 році середня заробітна платав Євросоюзі становила 37,9 тис. євро на рік, що на 6,5% більше за рівень роком раніше (35,6 тис.).
Найвищий показник зафіксовано в Люксембургу (81,1 тис. євро), далі йдуть Данія (67,6 тис. євро) та Ірландія (58,7 тис. євро). Найнижчі зарплати в Болгарії (13,5 тис. євро), Угорщині (16,9 тис. євро) і Греції (17 тис. євро).
За матеріалами сайту news.finance.ua