07 березня 2023
Індексація зарплати 2023: позиція профспілки

Проведення індексації регулюється Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. Обов'язок проведення індексації покладено на роботодавців.
Проте на 2023 рік Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було зупинено. Відповідна норма закріплена у п.3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет 2023 рік.
У зв’язку з цим, починаючи з 01.01.2023 до кінця 2023 року, у роботодавця відсутній обов’язок нараховувати індексацію заробітної плати працівнику, незалежно від того, коли у працівника виникло чи виникне право на індексацію.
Важливо! Зупинення нарахування та виплати індексації заробітної плати працівнику є правом, а не обов’язком роботодавця.
Згідно зі статтею 91 Кодексу законів про працю України роботодавці в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові ти соціально-побутові пільги для працівників.
Тобто, роботодавець може нараховувати індексацію заробітної плати працівникам за власним рішенням.
Вважаємо, що роботодавцям доцільно продовжити проводити індексацію заробітної плати в 2023 році, застосувавши для цього Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Детальніше
03 березня 2023
Про індексацію та перерахунок пенсій

24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Інформацію про зміни, що передбачені цією постановою, підготувала Правовий інспектор праці ПМГУ Г. Просяник.
Детальніше
01 березня 2023
Знай свої права

У грудні 2022 року з метою приведення українського законодавства у відповідність до європейського законодавства Верховна Рада України прийняла два закони основною метою яких є захист працівників від мобінгу (цькування) на роботі.
Зокрема, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» від 16.11.2022 №2759-IX визначено основні ознаки мобінгу та обов'язки роботодавця із запобігання та протидії мобінгу, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» від 1.12.2022 № 2806-ІХ року встановлено адміністративну відповідальність за мобінг.
Правова інспекція праці ПМГУ проаналізувала та підготувала роз’яснення основних положень цих Законів.
Детальніше
28 лютого 2023
Знайдіть 4 відмінності у ставленні до профспілок

14 червня 2022 року у Філадельфії відбувся 29-й з’їзд АФП-КВП. Нагадаємо, що дві найвпливовіші профспілки - Американська федерація праці (1881) та Конгрес виробничих профспілок (1935) об’єдналися 1955 року і розгорнули потужний рух, який сьогодні налічує понад 10 мільйонів спілчан.
На цьому з’їзді з яскравою промовою виступив Президент США Джозеф Байден. Давайте на основі його промови порівняємо ставлення у США до американських профспілок з тими «ярликами», які навіть під час війни українська влада не перестає «вішати» на профспілки, щоб прикрити антисоціальну спрямованість реформування трудового законодавства та знецінити роль профспілкового руху у суспільстві.
Участь перших осіб держави в подібних форумах національних профспілкових центрів є нормою для США, Канади, країн Європейського Союзу.
Пропонуємо на основі промови Президента США, висловлювань політиків України та Європи, аналізу історичних та офіційних документів порівняти ставлення влади різних країн до ролі і значимості соціального діалогу у формуванні соціально-економічної політики урядів, і особливо до ролі профспілок в удосконаленні системи трудових відносин. До вашої уваги – публікація Голови ПМГУ Олександра РЯБКА на цю тему.
На фото: страйк у Лос-Анджелесі, 2018 рік
Стаття Голови ПМГУ Олександра Рябка
Промова Президента США Д.Байдена
Інтерв’ю з Головою Комітету Верховної Ради України Г.Третьяковою
22 лютого 2023
Беремо до уваги терміни подання фінзвітності роботодавцями

Важливою базовою складовою економічної інформації, яку потрібно використовувати первинним організаціям ПМГУ для ведення якісно аргументованого та ефективного соціального діалогу, підготовки й забезпечення колективно-договірного процесу, є фінансова звітність роботодавців ГМК України.
Більш як 10 років у Профспілці приділяється увага аналізу фінзвітності підприємств та використанню його результатів у колдоговірній роботі. З приводу цього первинним організаціям ПМГУ надавалися і надаються рекомендації та відповіді на актуальні питання.
Відділом соціально-економічної роботи апарату ПМГУ підготовлена консультація, присвячена термінам подання державним органам у воєнний час роботодавцями фінансової звітності. Для отримання копій фінансових звітів та коректного ведення соціального діалогу з роботодавцями кінцеві дати цих термінів мають враховуватись профкомами первинних організацій ПМГУ при підготовці відповідних запитів на інформацію.
Детальніше
16 лютого 2023
Права та завдання Профспілки щодо розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів

За чинним законодавством проекти професійних стандартів можуть розроблятися роботодавцями, їх організаціями та об’єднаннями, галузевими радами, органами державної влади, науковими установами, громадськими об’єднаннями, іншими заінтересованими суб’єктами.
27 грудня 2022 р. постановою Кабінету Міністрів України було затверджено зміни до Порядку розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів. Згідно з Порядком, методичні рекомендації щодо розроблення професійних стандартів розробляються Національним агентством кваліфікацій та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.
На виконання зазначеної постанови НАК 25.01.2023 року було схвалено та оприлюднено Методичні рекомендації щодо розроблення професійних стандартів, в роботі над якими взяли участь заступник голови ПМГУ Оверковський Б.М. та начальник відділу соціально-економічної роботи апарату ПМГУ Гончарук О.В., яка була членом робочої групи з їх розроблення.
Детальніше
29 грудня 2022
Відпустки військовослужбовцям під час дії воєнного стану. Що змінилося

Право військовослужбовців на відпустки та порядок надання відпусток та відкликання з них регулюється статтею 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
1 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану», яким доповнила надання військовослужбовцям в особливий період під час дії воєнного стану відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин та частини щорічної основної відпустки із збереженням грошового забезпечення.
Детальніше
20 грудня 2022
Запитання - відповідь

З 1 січня 2023 року набуває чинності нова редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон 2620), якою не передбачено функціонування комісії із соціального страхування на підприємстві.
Виникає питання, хто або який орган ухвалюватиме рішення про призначення страхових виплат?
Детальніше
16 грудня 2022
Гарантії, що надаються особам, які перебували у полоні

19 листопада п.р. набрав чинності Закон України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» від 26.01.2022 №2010-ІХ.
Цим Законом встановлено гарантії соціального і правового захисту прав осіб стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей. Рішення про встановлення факту позбавлення особи свободи внаслідок збройної агресії здійснюється Комісією з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Детальніше
15 грудня 2022
Цивільний процес під час воєнного стану

З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено режим воєнного стану.
У період воєнного стану, відповідно до статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» не можуть бути припинені повноваження судів.
В умовах воєнного стану робота судів не припинена, конституційне право на судовий захист не обмежено. Ніяких скорочених чи прискорених процедур здійснення правосуддя немає. Всі суди, де це можливо, якщо вони не мають значних технічних пошкоджень чи не зруйновані повністю внаслідок бомбардувань та обстрілів, працюватимуть.
Детальніше