28 червня 2024 року
Працівники нафтогазового сектору Ірану оголосили масштабний страйк
Співробітники понад 90 підприємств нафтогазового сектору Ірану – нафтопереробних заводів, електростанцій та заправочних комплексів – страйкують з вимогами покращення умов праці, підвищення заробітної плати та заборони діяльності агентств з працевлаштування, які сприяють розширенню незахищеної зайнятості в країні.
Акція розпочалася 20 червня. В перший день до неї приєдналося понад 3 тисячі працівників. Станом на ранок 26 червня оперативні звіти показали, що в страйку бере участь 21 тисяча осіб з 92 підприємств галузі.
Як зазначають у Профспілці металістів і механіків Ірану (UMMI), членській організації Глобального союзу IndustriALL, невдоволення працівників сектору накопичувалася давно. Більшість з них мають надважкі графіки роботи (20 днів змін і 10 днів оплачуваних вихідних на місяць), працюють у спеці (у певних регіонах денна температура перевищує 50 градусів за Цельсієм), нерідко в антисанітарних умовах, живуть в погано облаштованих гуртожитках, важко та за свій кошт добираються до робочих місць.
Агентства з працевлаштування, які забезпечують роботодавців нафтогазової промисловості кадрами, не зацікавлені в узгодженні кращих умов для працівників, зайнятих за схемою аутсорсингу, зате цілеспрямовано чинять перепони тим, хто намагається працевлаштуватися напряму.
Тож у вимогах страйку, що триває зараз, зокрема, перегляд графіків роботи (з формату 20/10 у формат 14/14), встановлення ефективного кондиціонування та вентиляції там, де це потрібно, покращення житлових умов в гуртожитках, а також вжиття заходів щодо недобросовісних агентств з працевлаштування.
Іранські нафтопереробники вже мають успішний досвід масштабних протестних кампаній. У 2021 році страйк 110 тисяч працівників сектору тривав доти, доки їхні вимоги не були задоволені, що призвело до покращення попередньої схеми роботи (з формату 24/6 до поточної схеми 20/10) та згоди роботодавців сплачувати внески до системи соціального страхування за аутсорсингових працівників.
За матеріалами сайту industriall-union.org