23 серпня 2024 року
Податки на доходи для надбагатих – Іспанія надає приклад
Дедалі більше країн розглядають можливість підвищення податків для надбагатих людей. Британська правозахисна група Tax Justice Network заявила у своєму звіті, що якщо взяти за основу дані про «легкий» податок для 0,5% найзаможніших домогосподарств в Іспанії, то аналогічні заходи по всьому світу можуть допомогти зібрати понад 2 трлн доларів.
Уряд Іспанії запровадив тимчасовий податок на майно наприкінці 2022 року. У 2023 та 2024 pp. його стягували у разі, якщо сумарна вартість майна окремих осіб перевищувала 3 млн євро.
Організація Tax Justice Network заявила, що застосування аналогічного податку до 0,5% найбагатших домогосподарств світу за ставкою від 1,7 до 3,5% дозволить зібрати близько 2,1 трлн доларів. Дослідження виключило деякі пільги з іспанського податку, у тому числі для акцій компаній, що котируються на біржі, інтелектуальної та промислової власності, а також деяких дорогих активів, таких як яхти та літаки. За підрахунками активістів, лише з Великобританії надходитиме до 31 млрд доларів на рік.
Усього 3000 людей зараз мають 14,4 трлн доларів, що еквівалентно 13% світового ВВП. Ще 1993 року мільярдери всього світу контролювали менше 3% світового ВВП. Очевидно, що зростання їхнього багатства та політичного впливу з того часу прискорилося.
Щорічний збір у розмірі 2% зі статків, що перевищують 1 млрд доларів, є відправною точкою для глобальної дискусії щодо збільшення податкового навантаження для мільярдерів, які отримують недостатнє оподаткування. Франція, Німеччина, Іспанія та Південна Африка вже висловили підтримку цим пропозиціям. Однак досягнення будь-якої угоди, швидше за все, займе роки і може зіткнутися з протидією у низці країн.
Незважаючи на попередження про те, що надбагаті люди можуть переїхати зі своєї країни до іншого місця, дослідники Tax Justice Network заявили, що попередні реформи в деяких країнах не призвели до переїзду надбагатих людей. Усього 0,01% найбільш заможних домогосподарств змінили місце проживання після реформ податку на багатство в Норвегії, Швеції та Данії.
За матеріалами сайту theguardian.com