Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

10 квітня 2025 року

У Китаї — перші ознаки змін: деякі компанії закликають працівників працювати менше

10 04

Декілька великих китайських компаній, зокрема виробник побутової техніки Midea, цього року здобули нову «відзнаку» — запровадили обов’язковий час завершення роботи для співробітників і заборонили робочі наради у неробочий час.

Раніше працівники Midea часто затримувалися на роботі до пізнього вечора, але тепер їх просять залишати офіс не пізніше 18:20. На сторінці компанії в мережі WeChat розміщено фото співробітників на концерті із підписом: «Що ти робиш після роботи? Адже саме після роботи починається справжнє життя».

Для Китаю це доволі радикальні зміни в корпоративній культурі, що суттєво контрастують із відомою практикою «996» — робота з 9 ранку до 9 вечора шість днів на тиждень, яку свого часу назвав «великим благом» співзасновник Alibaba Джек Ма.

Інші компанії також поступово впроваджують нововведення. Наприклад, працівники Haier радіють у соцмережах з нагоди запровадження п’ятиденного робочого тижня. А співробітники DJI (найбільшого у світі виробника дронів) діляться радістю від нової політики — залишати офіс до 21:00.

«Тепер не треба хвилюватися, що не встигну на останнє метро чи розбуджу дружину, повертаючись додому після півночі», — написав один із працівників DJI.

У березні цього року ще одним знаком змін стала новина з Пекіна: юридичну компанію оштрафували за незаконне продовження робочого часу співробітників — випадок, що викликав схвалення у соцмережах.

Однак експерти зазначають, що ці нові корпоративні ініціативи були радше відповіддю на зміни у законодавстві Європейського Союзу, ніж результатом внутрішнього тиску з боку суспільства. Зокрема, з грудня 2023 року в ЄС діє заборона на продаж товарів, виготовлених із використанням примусової праці, що включає й надмірну понаднормову роботу.

Водночас уряд Китаю закликає компанії дотримуватися законодавчої норми — 44-годинного робочого тижня.

У березні уряд КНР оприлюднив план стимулювання споживчої активності, де підкреслив важливість гарантування права працівників на відпочинок і оплачувані відпустки. Державні ЗМІ активно підтримують цю ідею.

Втім, експерти визнають, що реалізація таких змін буде непростою — через уповільнення економічного зростання та нестабільність на ринку праці.

«Влада хоче, аби люди більше відпочивали та більше витрачали грошей, — каже економістка Jefferies Шуцзинь Чень. — Але якщо доходів бракує і робота — під загрозою, зробити це доволі складно».

За даними Міжнародної організації праці, середня тривалість робочого тижня у Китаї у 2024 році становила 46,1 години. Для порівняння: у Південній Кореї — 38,6 години, у США — 38 годин, у Японії — 36,6 години.

За офіційними даними КНР, у січні цього року середній робочий тиждень сягнув 49,1 години — більше, ніж 46,2 години у квітні 2022 року.

Раніше у Китаї вже траплялися поодинокі протести проти надмірної роботи. Наприклад, працівники ІТ-сектору активно виступали проти режиму «996» у 2019 та 2021 роках.

Деякі великі компанії поступово обмежують понаднормову роботу. Наприклад, Tencent у певних підрозділах значно скоротила кількість працівників, які залишаються після роботи.

Чи стануть ці зміни початком справжньої трансформації корпоративної культури Китаю — покаже час.

За матеріалами сайту reuters.com

  • MEFM100x100jpeg
  • atom60
  • fmu60
  • fprk
  • fpu100x100
  • frgu60
  • histadru2t
  • industri-all100x100
  • logo-prupu100x100
  • logo-sm100x100
  • logo_fometaux
  • mtwtu60
  • ptgmprk
  • turkmetall100x100