29 грудня 2022
Відпустки військовослужбовцям під час дії воєнного стану. Що змінилося

Право військовослужбовців на відпустки та порядок надання відпусток та відкликання з них регулюється статтею 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
1 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану», яким доповнила надання військовослужбовцям в особливий період під час дії воєнного стану відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин та частини щорічної основної відпустки із збереженням грошового забезпечення.
Детальніше
20 грудня 2022
Запитання - відповідь

З 1 січня 2023 року набуває чинності нова редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон 2620), якою не передбачено функціонування комісії із соціального страхування на підприємстві.
Виникає питання, хто або який орган ухвалюватиме рішення про призначення страхових виплат?
Детальніше
16 грудня 2022
Гарантії, що надаються особам, які перебували у полоні

19 листопада п.р. набрав чинності Закон України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» від 26.01.2022 №2010-ІХ.
Цим Законом встановлено гарантії соціального і правового захисту прав осіб стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей. Рішення про встановлення факту позбавлення особи свободи внаслідок збройної агресії здійснюється Комісією з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Детальніше
15 грудня 2022
Цивільний процес під час воєнного стану

З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено режим воєнного стану.
У період воєнного стану, відповідно до статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» не можуть бути припинені повноваження судів.
В умовах воєнного стану робота судів не припинена, конституційне право на судовий захист не обмежено. Ніяких скорочених чи прискорених процедур здійснення правосуддя немає. Всі суди, де це можливо, якщо вони не мають значних технічних пошкоджень чи не зруйновані повністю внаслідок бомбардувань та обстрілів, працюватимуть.
Детальніше
25 листопада 2022
Зміни до законодавства щодо спрощеного обліку робочих місць для осіб з інвалідністю

6 листопада 2022 року набув чинності Закон № 2682-IХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» (далі Закон № 2682), який був прийнятий Верховною Радою 18 жовтня 2022 року.
Цим Законом внесені зміни до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю. Розглянемо головні з них.
Детальніше
18 листопада 2022
Об’єднання Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування

21 вересня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон). Відповідно до перехідних положень Закон набирає чинності з 1 січня 2023 року.
Метою прийняття Закону було зміцнення фінансової стійкості та покращення надання страхових виплат в системі державного соціального страхування.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» викладений у новій редакції, фактично змінює систему управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, визначену чинним законодавством. Зокрема, передбачається припинення Фонду соціального страхування України як юридичної особи та управління виконавчої дирекції Фонду з 1 січня 2023 року, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України.
Детальніше
04 листопада 2022
Профспілкові внески: Нацбанк пояснює

Національний банк України (далі – НБУ) на запит ФПУ повідомив, що заборона, встановлена п.15 постанови правління НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», не поширюється на перерахування банками профспілковим організаціям членських профспілкових внесків, що утримуються із заробітної плати працівників підприємств, кінцевими бенефіціарами яких є резиденти РФ і РБ.
Лист тут
26 жовтня 2022
Простій через відсутність електроенергії: як оформлюється та оплачується

Через значні руйнування енергетичної інфраструктури по всій території України багато підприємств залишаються без електроенергії на якийсь час. Під час відсутності світла роботодавець не може забезпечити працівників належними умовами праці, тому виникає вимушений простій у роботі.
Відповідно до частини першої статті 34 КЗпП України, простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Отже, коли через руйнування енергетичної інфраструктури або у зв’язку з економією електрики місцева влада вводить планові відключення світла щодня у конкретні години, які співпадають з робочим часом підприємства, роботодавець на цей час може запровадити простій для всіх працівників або окремих підрозділів.
Детальніше
12 жовтня 2022
Новий закон «Про працю». Діалогу не буде?

Днями Міністерство економіки України оприлюднило проєкт закону України «Про працю» (далі — законопроєкт), що передбачає всеохоплюючу лібералізацію на ринку праці. Настільки беззастережну, що навіть затяті лібертаріанці жахнулися б.
За своєю суттю проєкт є римейком документа з такою ж назвою початку 2020 року. Тоді спробу влади беззастережно лібералізувати трудове законодавство зупинили. На жаль, протистояння триває.
Сьогодні влада говорить, що широка лібералізація трудового законодавства має врятувати економіку, яка потерпає від війни. Повторює, як мантру, що «легкість» трудових відносин між працівником і роботодавцем забезпечить приплив інвестицій в Україну. Однак досвід підказує, що і в мирний час інвесторів відлякували не так зарегульовані трудові відносини, як корупція, відсутність ефективного захисту прав власності та реформи судової системи. А здоровий глузд наголошує, що зараз, коли шукачів роботи в рази більше, ніж робочих місць, коли йдеться вже, по суті, про «ринок працедавця», держава мала б лишатися на боці працівника заради його ж захисту.
Детальніше