Профспілка металургів і гірників України

25 січня 2021 року

Тисячі робітників British Gas продовжують страйк

 

25 2

Профспілка GMB, членська організація IndustriALL у Великобританії, провела серію з семи одноденних страйків на знак протесту проти планів компанії British Gas звільнити і повторно найняти працівників, щоб знизити заробітну плату та погіршити умови трудових контрактів.

89 відсотків робітників British Gas проголосували за страйк після того, як генеральний директор материнської компанії Centrica Кріс О'Ши пригрозив всіх звільнити, якщо вони не «погодяться» на зменшення заробітної плати і погіршення умов.

До проведення серії одноденних акцій працівники на початку цього місяця організували п'ятиденний страйк.

20 січня члени GMB, працівники British Gas, провели перший з семи одноденних страйків на знак протесту проти стратегії компанії. Близько 7000 робітників у різних частинах Великобританії зупинили роботу, а міста по всій країні заполонили плакати із закликом «Зупиніть пожежу в British Gas».

Національний секретар GMB Джастін Боуден каже: «Це ще одна спроба дати зрозуміти пану О'Ши, що згода робітників на скорочення таких масштабів у прибутковій компанії - не що інше як прагнення видати бажане за дійсне. Компанія повинна поставити на перше місце клієнтів і персонал і відмовитися від ідеї «звільнити і знову найняти».

Страйки, спровоковані компанією, викликали масові незручності для клієнтів: близько 100000 будинків очікують обслуговування по всій країні. Страйк продовжиться 22, 25, 29, 30, 31 січня та 1 лютого.

Глобальний союз IndustriALL найрішучішим чином засуджує намір компанії «звільнити і знову найняти» і непохитну позицію під час тривалих переговорів з профспілкою в минулому році про плани по скороченню штату і переведення працівників на нові контракти. «British Gas/Centrica наполегливо домагається зниження заробітної плати і погіршення умов зайнятості тисяч робітників. Ми вважаємо неприйнятним, що компанія змушує їх вибирати між погіршенням умов трудових договорів і втратою роботи, особливо в розпал жахливої пандемії», - заявив генеральний секретар IndustriALL Вальтер Санчес. - IndustriALL закликає British Gas ставитися до членів профспілки з повагою, якої вони заслуговують, і повернутися за стіл переговорів з GMB, щоб знайти справедливе рішення».

Centrica, материнська компанія British Gas, повідомила, що операційний прибуток (без урахування надзвичайних витрат і податків) в 2019 році склав 901 млн фунтів стерлінгів.

За матеріалами сайту http://www.industriall-union.org

facebook

 

21 січня 2021 року

 

Тарифи на газ і електроенергію мають бути справедливими!

 

21 01

Підвищення цін на газ і тарифів на електроенергію – нахабний крок влади, до чого більшість людей виявились не підготовленими, що засвідчують протести в різних регіонах України.

На цьому наголошувалося у виступах учасників прес-конференції 21 січня 2021 року в УНІАН.

До журналістів звернулись Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, голова Федерації транспортників України, голова Профспілки залізничників і транспортних будівельників Вадим Бубняк, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, голова Профспілки виробничників і підприємців України Наталія Землянська, представник ГО "Соціальний рух"  Олексій Громов.

Вони були одностайними у думці, що ціни на природний газ та тарифи на електричну енергію і комунальні послуги значно перевищують економічно обґрунтований рівень та не відповідають фактичному рівню доходів населення. Як наслідок, збільшується кількість людей, які бідніють, зростає заборгованість за спожиті енергоносії та житлово-комунальні послуги. У виробничому секторі знижується конкурентоспроможність української продукції.

Представники профспілок приєднались до «хвилі гніву», ініційованої громадськими організаціями, яка прокотилася всією країною, чітко сформулювали свою позицію на засіданні Президії ФПУ та направили звернення до влади.

ФПУ вважає, що державна політика при запровадженні в Україні ринків природного газу та електричної енергії, не забезпечує інтересів громадян і потребує перегляду.

Для виходу з кризової ситуації ФПУ вимагає від влади відновити державне регулювання цін для населення як на ринку природного газу, так і на ринку електроенергії щонайменше до моменту стабілізації економіки і внести відповідні зміни до законодавства.

Верховній Раді України запропоновано невідкладно заслухати звіт Уряду в порядку парламентського контролю, переглянути державну політику ціноутворення в енергетичному секторі економіки країни, а також прийняти рішення про посилення соціального захисту населення в умовах запровадження  енергоринку. Переглянути засади створення і діяльності наглядових рад державних підприємств і організацій.

ФПУ також вважає за необхідне внести зміни до Держбюджету України на 2021 рік, передбачивши реальний обсяг асигнувань на пільги і житлові субсидії громадянам для оплати житлово-комунальних послуг, придбання палива і газу.

У разі не виконання владою зазначених вимог до 1 лютого ц.р. ФПУ мобілізує  своїх прихильників і вдасться до масових протестних дій.

Відео прес-конференції за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=K2gs7zyONOA

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

facebook

21 січня 2021 року

 

Мінекономіки інформує про пріоритети у співпраці з профспілками

 

21 02

На виконання відповідного доручення Секретаріату Кабінету Міністрів України Мінекономіки розглянуло лист СПО репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні від 09.12.2020 № 01-12/1091-спо щодо законотворчої діяльності Уряду та поінформувало про позицію міністерства стосовно внесення зміни до Кодексу законів про працю України та інших законодавчих актів, спрямованих на лібералізацію трудових відносин.

У листі до СПО об’єднань профспілок зазначено, що запропоновані Мінекономіки законопроєкти покликані удосконалити систему організації відносин у сфері найманої праці, забезпечити створення рівних правил гри на ринку праці, досягнути балансу інтересів працівників і роботодавців, стимулювати розвиток бізнесу та знизити рівень безробіття.

При чому, вони не скасовують існуючі соціально-економічні права і гарантії, а лише змінюють механізм їх реалізації, що, на переконання урядовців, спрямовано на підвищення значущості соціального діалогу, індивідуально-договірного та колективно-договірного регулювання трудових відносин.

Мінекономіки також висловило готовність брати участь в обговоренні   законопроєктів, спрямованих на лібералізацію трудових відносин, на базі профільного Комітету Верховної Ради України і поінформувало про готовність до співпраці з профспілками у рамках Національної тристоронньої соціально-економічної ради, зокрема у питанні формування Пріоритетних напрямів діяльності НТСЕР на 2021-2023 роки.

Лист Мінекономіки додається

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

facebook

20 січня 2021 року

 

Висока напруга. Раді пропонують встановити мораторій на підвищення комунальних тарифів

 

20 04

У Верховній Раді нардепи зареєстрували постанову №4609, якою пропонують скасувати підвищення вартості енергоносіїв та ввести мораторій на їхнє підвищення терміном на 1 рік. Про це свідчить пояснювальна записка до відповідного проєкту на сайті Ради.

Що саме пропонують: згідно з текстом постанови, парламент рекомендуватиме уряду, крім введення мораторію, розробити та внести на розгляд Верховної Ради зміни до Державного бюджету на 2021 рік, якими передбачити виділення достатнього розміру коштів для покриття потреби у пільгах та субсидіях соціально незахищених верств населення.

Також народні депутати вимагають здійснити перевірку законності та обґрунтованості збільшення вартості енергоносіїв, встановленої відповідно до актів Кабінету міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що Уряд ухвалив рішення, яким встановлюється гранична ціна на газ на рівні 6,99 грн за кубометр.

Це означає, що постачальники не зможуть встановлювати ціну вище, ніж 6,99 грн за куб. Така ціна буде діяти на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 року.

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

facebook

19 січня 2021 року

 

Президія ФПУ: влада має почути вимоги профспілок

 

19 01

Профспілки України завжди беруть активну участь в обговоренні питань, що стосуються формування тарифів. Цей напрямок входить у сферу профспілкових інтересів оскільки безпосередньо впливає на соціально-економічні інтереси українських трудящих. Особливої гостроти ці питання набувають у період карантинних обмежень, коли багато громадян втратили роботу або припинили підприємницьку діяльність.

Але влада цинічно не звертає уваги на найсерйозніші проблеми, з якими стикаються українські трудящі через антисоціальну тарифну політику держави.

Ще у листопаді минулого року Президією ФПУ було прийнято рішення «Про протидію черговому наступу влади на права працівників та профспілок», Під час грудневих акцій протесу та пікетування Верховної Ради України профспілки виступили проти неконтрольованого та економічно необґрунтованого зростання цін на природний газ, тарифів на електрику та послуги ЖКГ.

ФПУ, обласні об’єднання профспілок,  територіальні організації ПМГУ зверталися до Голови Верховної Ради України, Уряду, профільного парламентського комітету, виконавчих органів влади. Нажаль, ці звернення були проігноровані: з 1 січня ц.р. Уряд підвищив ціни на газ, комунальні послуги, скасував пільги на споживання електроенергії. У відповідь на антисоціальні дії влади по всій Україні люди вийшли на вулиці з вимогою зниження тарифів. Більшість громадян у ситуації епідемії, чергового локдауну, закриття підприємств та зниження власних доходів просто не в змозі оплачувати за новою ціною газ і тарифи ЖКГ.

Саме тому на останньому засіданні Президії ФПУ, яке відбулося 14 січня 2021 року, після всебічного обговорення, була прийнята Постанова, яка містить позицію Федерації професійних спілок України щодо неприпустимості підвищення цін на природний газ, тарифів на електроенергію та комунальні послуги в умовах пандемії та низького рівня доходів населення.

В цій Постанові були враховані вимоги Профспілки металургів і гірників, з якими виступив Голова ПМГУ Рябко О.І.

Президія визнала, що державна цінова політика в енергетичному секторі та

сфері комунальних послуг не забезпечує балансу інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання, і з цього приводу висунула низку вимог до Кабінету міністрів України. «У разі нереагування на вимоги та пропозиції Федерації професійних спілок України у термін до 01.02.2021, - йдеться у Постанові Президії ФПУ, - визначити подальші колективні дії, спрямовані на захист прав та інтересів членів профспілок та їхніх сімей, з метою недопущення необґрунтованого зростання цін на природний газ та тарифів на електричну енергію і комунальні послуги».

Постанова Президії ФПУ № П-31-1 від 14.01.2021р.

facebook

15 січня 2021 року

 

Зупинимо підвищення цін і комунальних тарифів!

 

15 01

Дії профспілок, спрямовані на недопущення зростання цін на газ і тарифів на електроенергію та комунальні послуги для населення, визначила Президія ФПУ 14 січня 20201 року.

На початку засідання Голова ФПУ Григорій Осовий зазначив, що ще у листопаді минулого року Президією ФПУ було прийнято рішення «Про протидію черговому наступу влади на права працівників та профспілок», а також під час грудневих акцій протесу та пікетування Верховної Ради України профспілки виступили проти неконтрольованого та економічно необґрунтованого зростання цін на природний газ, тарифів на електрику та послуги ЖКГ.

ФПУ вже тоді засудила такі кроки влади, назвавши їх провокацією проти людей, що потребуватиме відповідальності перед суспільством.

З цього питання було звернення ФПУ до Голови Верховної Ради України, Уряду, профільного парламентського комітету і виконавчих органів влади. Нажаль, вони були проігноровані.

З 1 січня ц.р. Уряд підвищив ціни на газ, комунальні послуги, скасував пільги на споживання електроенергії. Як реакція на антисоціальні дії влади по всій України люди вийшли на вулиці з вимогою зниження тарифів за комірне. Більшість громадян у ситуації епідемії, чергового локдауну, закриття підприємств та зниження власних доходів просто не в змозі оплачувати за новою ціною газ і  тарифи ЖКГ.

ФПУ, її членські організації в чергове звернулись до Президента України і Уряду з вимогою зупинити безконтрольне зростання оплати комуналки для населення та переглянути необґрунтовані ціни і тарифи.  Невідкладно скасувати рішення, які привели до підвищення цін і тарифів. Верховній Раді, Антимонопольному комітету, НКРЕ, депутатським фракціям направлені конкретні пропозиції щодо здешевлення ціни на газ і комунальні послуги та підвищення доходів населення.

Профорганізаціям рекомендовано долучитися до протестних акцій громадських організацій на місцях, які виникли шляхом самоорганізації громадян, зі своїми вимогами.

Територіальним осередкам ФПУ доручено ініціювати проведення засідань територіальних тристоронніх соціально-економічних рад з метою вирішення питання стабілізації ситуації з тарифами на регіональному рівні.

У разі не реагування влади на пропозиції профспілок 1 лютого 2021 року прийняти рішення про подальші протестні дії профспілок.

Президія ФПУ також розглянула низку організаційних питань з підготовки до VIII з’їзду ФПУ.

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

facebook

14 січня 2021 року

 

Позиція ФПУ. Ситуація по тарифам має бути вирішена на користь людей

 

14 03

На засіданні Уряду 13 січня 2021 року одним з основних розглядалось питання про необхідність вжиття заходів із вирішення ситуації, що виникла через підвищення з початку року тарифів на комунальні послуги для населення.

У регіонах України люди виходять на мітинги, перекривають траси, протестуючи проти зростання цін на газ, електроенергію та опалення. При цьому ФПУ, її членські організації відразу рішуче заявили про свою позицію щодо неприпустимості збільшення цін на послуги ЖКГ. Особливо, коли в країні запроваджено черговий локдаун, пов'язаний з поширенням епідемії коронавірусу. Такі дії розцінюються ФПУ як провокативні та такі, що потребують відповідальності перед суспільством.

Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, коментуючи ситуацію навколо цін і тарифів, нагадав про те, що Федерація профспілок України та Спільний представницький орган профспілок ще восени минулого року звертались до Уряду у зв’язку із запровадженням в країні з 1 серпня 2020 р. ринку природного газу. Тоді профспілки чітко зазначили, що в Україні поки що не створено належних умов для застосування тих правил, які є звичайними для енергоринків економічно розвинених країн.

«Для нас це нова справа і нам потрібно ще багато чого зробити, щоб створити належні умови для конкуренції на енергетичному ринку, а головне – збалансувати доходи громадян з видатками, які об’єктивно будуть коливатись, виходячи з ринкової ціни на газ, - наголосив Г.Осовий. - Отже, позиція профспілок полягає у тому, щоб на період дії обмежувальних заходів у зв’язку із поширенням пандемії COVID-19, або як мінімум – до завершення опалювального сезону призупинити підвищення тарифів. Потрібно також звернути увагу на зменшення доходів громадян і, в тому числі трудових доходів, тому що за минулорічний період (за оцінками профспілок) працівники не дотримали більш як 140 млрд. грн. заробітної плати. Це відбулось через карантин, запровадження неповного робочого часу, або зменшення обсягів виробництва. Тому те, що було оголошено на засіданні Уряду, який ініціював, принаймні до завершення карантинних обмежень, або поточного опалювального сезону запровадження державного регулювання ціни на газ для побутових споживачів, співвідноситься із вимогами ФПУ».

Він поінформував, що 14 січня Президія ФПУ ухвалить рішення, спрямовані на захист споживачів, в якому запропонує спектр дій профспілок, необхідних для стабілізації ситуації.

Представники профспілок також готові долучитись до роботи в складі груп, які будуть утворюватись урядовими структурами для вироблення справедливої ціни на газ та електроенергію для населення, а також пошуку шляхів законодавчого вирішення питання щодо тарифів.

«Ми будемо наполягати на необхідності збалансування економічної і соціальної складових у процесі проведення реформ енергоринку і, насамперед, забезпечення підвищення грошових доходів громадян: заробітних плат, пенсій, а також індексації цих доходів, - сказав Голова ФПУ. – Адже ситуація по тарифам має бути вирішена на користь людей».

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

facebook

13 січня 2021 року

 

Президія ФПУ розгляне питання щодо підвищення тарифів

 

13 02

Останніми днями, починаючи з 11 січня 2021 року, в областях України: на Буковині, Харківщині, Миколаївщині, Львівщині, Вінниччині, у Полтаві, Чернігові, Івано-Франківську, інших регіонах  відбулись акції протесту проти підвищення тарифів на електроенергію, газ і воду.

Люди  перекривали дороги, блокуючи рух транспорту, виходили на головні площі міст, пікетували будівлі обленерго та органи місцевої влади.

Профспілки Дніпропетровщини, Полтавщини, Рівненщини, Київщини, Кіровоградщини, Херсонщини, Закарпаття, Запоріжжя та ін. звернулись з листами до КМУ, Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля з вимогою зупинити тарифну вакханалію та забезпечити державне регулювання в цій сфері.

У своїх зверненнях профспілки наголошують - державна цінова політка в енергетичному секторі має бути узгоджена з політикою у сфері доходів та оплатою праці. Не можна перекладати на населення не вирішені проблеми економіки та господарювання в країні, які мають розв’язувати урядовці. Профспілки  вважають, що в період карантину влада має підтримати бізнес і населення та встановити мораторій на підвищення будь яких тарифів.

Під час енергетичної наради щодо питання з тарифами на газ для населення, Президент України В.Зеленський поставив Кабміну завдання терміново розв'язати питання з тарифами на газ для населення, заявивши, що «ми не можемо дозволити зростання ціни для наших громадян».

На нараді повідомлялось, що Кабмін «готує системні рішення щодо вибудовування балансу на енергетичному ринку», а т.в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко представив попередній план із суттєвого зниження тарифів на газ та встановлення ціни, яка була б справедливою з точки зору споживача.

Федерація профспілок України рішуче виступає проти зростання цін і тарифів на послуги ЖКГ у ситуації епідемії, чергового локдауну, закриття підприємств, зростання безробіття тощо і вимагає від влади зупинити безконтрольне зростання комуналки для населення, переглянути необґрунтовані ціни і тарифи. 

Питання про дії ФПУ в ситуації, що склалась, розгляне Президія ФПУ на засіданні 14 січня цього року.

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

facebook

06 січня 2021 року

 

Актуально. Профспілки вимагають повної ліквідації зарплатних боргів

 

06 04

Значне падіння виробництва у 2020 р. призвело до суттєвого погіршення фінансового стану більшості підприємств країни, а також зростання зарплатних боргів.

За даними Держстату, заборгованість із заробітної плати в Україні станом на 1 грудня 2020 року досягла свого максимуму, перевищивши 4 млрд. гривень, що є найгіршим показником за останнє десятиріччя. З початку 2020-го зарплатні борги зросли на 25%, при чому 2/3 з них (або 2,7 млрд гривень) – заборгованість економічно активних підприємств, діяльність яких в умовах коронакризи є збитковою.

Найвищий рівень збитковості спостерігався у галузях мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (-40,9%), а також харчування (-19,3%).

Стурбований такою ситуацією Спільний представницький орган об’єднань профспілок тривалий час ініціював створення на рівні держави дорадчого органу з питань погашення заборгованості із заробітної плати. У відповідь на це Урядом було розроблено і прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 № 1007 «Про утворення Міжвідомчої робочої групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення)», до складу якої увійшли і профспілки.

У першому засіданні Міжвідомчої робочої групи, що відбулось 17 грудня 2020 р., взяли участь керівники Мінекономіки, роботодавці, голови облдержадміністрацій, керівники Держпраці України. Про стан заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах державного сектору в окремих галузях економіки та в регіонах, а також про заходи щодо врегулювання цієї проблеми проінформували заступники міністра енергетики, генерального директора Державного концерну «Укроборонпром», голови Фонду державного майна України, керівники Донецької, Дніпропетровської, Львівської ОДА, заступник Київського міського голови.

Профспілки запропонували у цій критичній ситуації якомога частіше збирати засідання Міжвідомчої робочої групи і проводити їх секторально по групам підприємств із запрошенням на ці засідання керівників підприємств і голів первинних профспілкових організацій для того, щоб почути об’єктивну інформацію про ситуацію з боргами на конкретному підприємстві та напрацювати дієві кроки по виведенню підприємства зі стану заборгованості.

Було також запропоновано включити до протоколу робочої групи доручення керівникам підприємств – боржників щодо розроблення спільно з первинними профспілковими організаціями планів–графіків погашення заборгованості, проінформувавши про це трудові колективи, і подавши їх до органів управління. Це дозволить органам управління контролювати ефективність роботи керівництва підприємств по виведенню їх з критичного стану.

Одним із заходів було передбачено розробка законопроєктів щодо посилення економічної відповідальності роботодавця за накопичування заборгованості із заробітної плати та недопущення її зростання. На переконання профспілок, потрібно оперативно вирішити питання створення відповідної гарантійної установи для погашення боргів по зарплаті по підприємствах, які втратили платоспроможність і є банкрутами, як це передбачено у Конвенції МОП №173.

У відповідь на запит Федерації професійних спілок України щодо вирішення проблем заборгованості з виплати заробітної плати та недопущення її виникнення у подальшому Мінекономіки поінформувало, що особлива увага приділятиметься посиленню взаємодії центральних та місцевих органів виконавчої влади із Державною службою України з питань праці при здійсненні нею заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства, особливо в частині своєчасності виплати заробітної плати і наданні відповідних рекомендації, а також на підвищенні оперативної співпраці органів Національної поліції та територіальних органів Держпраці з метою створення умов для ефективного виконання інспекторами праці своїх повноважень, зокрема, у проведенні досудових розслідувань порушення законодавства про оплату праці.

Кабінету Міністрів України запропоновано дати доручення центральним та місцевим органам виконавчої влади, наглядовим радам суб’єктів господарювання державного сектору економіки на основі проведеного аналізу стану та причин заборгованості із заробітної плати у місячний строк підготувати конкретні пропозиції щодо необхідних кадрових, організаційних, розпорядчих, законодавчих та інших рішень, які сприятимуть погашенню боргів із зарплати, та сформувати з урахуванням цих пропозицій плани її ліквідації.

Також запропоновано доручити головам облдержадміністрацій та Київської міської держадміністрації активізувати роботу тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати та забезпечити виконання доручення Прем’єр-міністра України від 18.02.2020 № 6820/0/1-20 щодо легалізації трудових відносин та погашення заборгованості із виплати заробітної плати.

Відзначимо, що питання погашення зарплатних боргів постійно знаходиться на контролі профспілок.

Так, восени минулого року Дніпропетровське обласне об’єднання профспілок домоглося розгляду даної проблеми на засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради. Саме за наполяганням профспілок, 24 грудня 2020 року відбулось засідання комісії з погашення зарплатних боргів на Дніпропетровщині, де розглядалася ситуація з боргами на ДП Дніпропетровський облавтодор, у ПАТ «Дніпрометробуд», ТОВ «Український завод понад великогабаритних шин» та КП «Жилсервіс-15» Дніпровської міськради.

Через погіршення ситуації з поверненням зарплатних боргів, 29 грудня 2020 року відбулось засідання комісії Київської облдержадміністрації з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, в якому взяли участь керівники КОРПС.

Профспілки вимагають від влади вжиття дієвих заходів зі стабілізації ситуації в економіці та соціальній сфері, повної ліквідації зарплатних боргів, яка на фоні значного зростання з початку 2021 року тарифів на житлово-комунальні послуги викликає велику занепокоєність у трудящих та всього населення.

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

facebook

30 грудня 2020 року

 

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати та фонду оплати праці, стан виплати зарплати у листопаді 2020 року

 

30 01

За розрахунками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах листопада 2020 року становив 5 058,55 грн.

Таким чином, законодавчо встановлений на листопад 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (2197 грн) занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,3 рази або на 2 862 грн. Мінімальна заробітна плата у листопаді ц.р. (5000 грн) була нижчою за фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 59 грн.

Середня заробітна плата в Україні у листопаді  2020 року порівняно із жовтнем знизилася на 1,5% до 11987 грн, що  на 10,5% перевищує показник докарантинного рівня – лютого ц.р. В перерахунку на євро вона склала 358 євро, що складає лише 88,6% від аналогічного показника лютого ц.р. (404 євро).

Співвідношення мінімальної заробітної плати (5000 грн) до середньої склало 41,7%, при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.

За більшістю видів економічної та промислової діяльності протягом листопада 2020 року відбулося зниження середньої заробітної плати

Найбільше відставання зарплат від лютого ц.р. залишається у сферах авіаційного транспорту (10,3%), тимчасового розміщування й організації харчування (14,6%), фінансової та страхової діяльності (7,9%).

Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери є нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 9400 грн. (або 78,4% від середньої по економіці), у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – 10424 грн. (або 87% від середньої по економіці).

За регіональною ознакою у листопаді ц.р.:

- відбулося зниження заробітної плати в переважній більшості регіонів;

- найбільшою середня зарплата є в Донецькій області (12781 грн.) та м. Києві (17582 грн.), найнижчою – у Чернігівській області (9615 грн.).

Індекс реальної заробітної плати у листопаді ц.р. порівняно із жовтнем  становив 97,2%, а відносно листопада 2019 року – 108,1%.

За результатами аналізу офіційної статистики у листопаді 2020 року фонд оплати праці в Україні знизився  на 1,4% відносно попереднього місяця та перевищив показник лютого ц.р. на 8,2%. Фонд оплати праці протягом листопада зменшився у більшості галузей економіки. При цьому, найбільше падіння зазначеного показника відносно лютого ц.р. зберігається у сфері тимчасового розміщування й організації харчування – на 30,8%.

На 5,8% протягом листопада ц.р. зросла заборгованість з виплати заробітної плати та станом на 1 грудня 2020 року склала 4010,5 млн. грн.

132,1 тисячам працівників економічно активних підприємств (на 22,8% більше ніж на початку року) заборговано 2725,4 млн. грн., з яких 866,7 млн. грн. – борги державних підприємств.

Працівникам промисловості не виплачено 3099,6 млн. грн. або 77,3% від загальної суми заборгованості.

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

facebook

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • by60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • gmpr
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100