Профспілка металургів і гірників України

23 липня 2021 року

«Україна 30. Трудові ресурси»: позиція профспілок

23 1

21 липня 2021 року на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Трудові ресурси», ініційованому Президентом України, з позицією профспілок щодо законодавчих ініціатив влади з лібералізації трудового законодавства виступив заступник Голови Федерації профспілок України Олександр Шубін.

У дискусії з цього питання зокрема взяли участь радник керівника Офісу Президента України Тимофій Милованов, Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина, заступник Голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера.

Виступ Олександра Шубіна можна подивитися тут:

https://www.youtube.com/watch?v=K0y-CCSmlxY

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

22 липня 2021 року

Відбулася зустріч керівництва СПО об’єднань профспілок

з Першим Віце-прем’єр-міністром України

22 3

Відбулася зустріч керівництва СПО об’єднань профспілок з Першим Віце-прем’єр-міністром України – Міністром економіки України Олексієм Любченком.

З профспілкової сторони у зустрічі взяли участь: Григорій Осовий, Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ; Олександр Шубін, перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУ, заступник Голови правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; Вадим Бубняк заступник Голови СПО об’єднань профспілок, голова Федерації профспілок транспортників України; Михайло Волинець, заступник Голови СПО об’єднань профспілок, голова Конфедерації вільних профспілок України; Ігор Поплавський, заступник голови Об’єднання всеукраїнських профспілок і профоб’єднань «Єдність», голова Профспілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України;

Під час зустрічі обговорювались питання конструктивної співпраці органів влади та профспілок, зокрема по виконанню зобов’язань, визначених Генеральною угодою на 2019-2021 роки, тристоронньому опрацюванню законодавчих ініціатив у сфері трудових відносин, оплати праці, охорони, безпеки та гігієни праці, відновленню діяльності Національної тристоронньої соціально-економічної ради тощо.

У своєму виступі Олексій Любченко зазначив, що ключовим пріоритетом роботи Уряду є побудова нової економіки. «На основі міжгалузевих балансів нами визначені п’ять кластерів економічного росту, які при найменших витратах можуть дати найбільший мультиплікаційний ефект, - зазначив він.

«Наразі ми мобілізуємо всі сили для підготовки нормативно-правової бази для підтримки цих галузей. Також я особисто ініціюю акцентування на питанні людського капіталу, без розвитку та відтворення якого ми нічого не досягнемо, - зазначив Олексій Любченко. - Я відкритий до діалогу і сподіваюся, що ми можемо побудувати конструктивну роботу та спільно рухатися на шляху реформ, модернізації економіки та підвищення рівня життя населення. Перед нами стоять серйозні виклики, але, сподіваюся, нам вдасться поліпшити ситуацію в економіці, впровадити низку системних рішень в удосконаленні законодавства, впровадити нові реформи в освіті».

Григорій Осовий у своєму виступі підкреслив, що у СПО об’єднань профспілок є розуміння того, що альтернативи соціальному діалогу немає. «Є генеральна угода між Урядом, профспілками та роботодавцями. Нами вже проведена значна робота з розробки, триває процес оновлення складу Урядової сторони, - наголосив він. - Ми пропонуємо актуалізувати роботу над угодою та приступити до переговорної процедури. Також пропоную зазначити в генеральній угоді напрацювання, розроблені Урядом щодо визначення ключових точок росту економіки, програми з підтримки кластерів та розвитку людського капіталу», - зазначив він. Також сторони обговорили низку питань щодо удосконалення законодавчих актів, питання регулювання оплати праці, соціально-економічної сфери та трудових відносин, питання моніторингу стану виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ та організацій усіх форм власності тощо.

За результатами зустрічі прийнято відповідні рішення.

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

21 липня 2021 року

За час пандемії у світі зафіксовано зростання чисельності профспілок

21 2

Це сталося багато в чому завдяки зміцненню інституту соціального діалогу між працівниками та роботодавцями. При цьому 89% представників профспілок заявили про активну участь у процесі тристоронніх консультацій.

Про це йдеться в черговому випуску Міжнародного журналу трудових досліджень, який видає Міжнародна організація праці (МОП). Його тема - «COVID-19 і відновлення: роль профспілок у побудові кращого майбутнього». У презентації, яка відбулася минулого тижня, взяли участь автори, дослідники, науковці, представники МОП і лідери профспілок в Європі і Центральній Азії.

Велика увага в журналі приділяється проблемам гендерної нерівності в середовищі профспілок. Так, на думку експертів МОП, «профспілковим активістам-жінкам довелося брати на себе більш високе навантаження, адже вони зайняті і вдома, і на виробництві, і всередині профспілки».

За прогнозами, наведеними в журналі, пандемія може призвести до того, що близько 47 млн ​​жінок по всьому світу перейдуть в зону «крайньої бідності», чисельність такої категорії досягне 435 млн чоловік.

Експерти підкреслюють особливу важливість цифровізації в розвитку профспілкового руху в усьому світі. Зокрема, вона сприяє підвищенню охоплення молоді. За матеріалами сайту https://www.solidarnost.org

19 липня 2021 року

Глобальний індекс МКП з прав профспілок у 2021 році: в Україні відсутні гарантії прав

19 2

Відповідно до щорічного Глобального індексу прав МКП, оприлюдненого на початку липня, у світі зберігається тенденція на погіршення прав профспілок. Восьмирічного максимуму досягли порушення права на страйк, права створювати профспілки і вступати в них, права на профспілкову діяльність і громадянські свободи, а також права на свободу слова і зборів.

Восьме видання Глобального індексу прав МКП оцінює 149 країн за критерієм дотримання прав трудящих. Основні висновки цьогорічного рейтингу:

 •    87% країн порушували право на страйк.
 •    79% країн порушували право на ведення колективних переговорів.
 •   74% країн позбавили трудящих права створювати профспілки і вступати в них.
 •  Кількість країн, які перешкоджали реєстрації профспілок, збільшилася з 89 у 2020 році до 109 в 2021 році.
 •    Дві нові країни увійшли в список десяти найгірших країн для трудящих (Білорусь і М'янма).
 •   Число країн, які заперечували або обмежували свободу слова, збільшилося з 56 у 2020 році до 64 в 2021 році.
 •     Трудящі піддавалися насильству в 45 країнах.
 •     Працівники не мали доступу до правосуддя або мали обмежений доступ до нього в 65% країн.
 •     Трудящі піддавалися довільним арештам і затриманням в 68 країнах.
 •    Профспілкові активісти були вбиті в шести країнах: Бразилії, Колумбії, Гватемалі, М'янмі, Нігерії та Філіппінах.

До найгірших країн у Європі потрапила Україна, якій присвоєно рейтинг 5 (відсутність гарантій прав працівників і профспілок). Подальше просування владою лібералізації трудового і профспілкового законодавства, попираючи при цьому права працівників та профспілок, загрожує опусканню України в категорію 5+ та входження в десятку найгірших країн світу для трудящих.

Детальніше https://fpsu.org.ua/256-holovna-novyna/20853-globalnij-indeks-mkp-z-prav-profspilok-u-2021-rotsi-v-ukrajini-vidsutni-garantiji-prav.html

6 липня 2021 року

 

Обмеження прав працівників – у подарунок до Дня Незалежності?!

 

06 10

Голова ФПУ Григорій Осовий звернувся до Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова з приводу можливого розгляду на пленарному тижні 13-16 липня 2021 р. законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо дерегуляції трудових відносин» (№ 5388 від 16.04.2021).

Цей проєкт містить низку вкрай загрозливих положень, що встановлюють дискримінаційні норми для працівників, звужує обсяг трудових прав та соціальних гарантій працівників у порівнянні з чинним національним законодавством, нівелює представницьку і захисну функцію профспілок.

Впровадження законопроєктом № 5388 договірного режиму регулювання трудових відносин:

- нівелює баланс прав та інтересів між сторонами трудових відносин, надає значні переваги для роботодавців, тоді як трудові права і гарантії працівників, передбачені КЗпП України, можуть бути суттєво обмеженими і залежатимуть від волі роботодавця;

- створить передумови для підвищеної експлуатації працівників, призведе до масових порушень гарантованих Конституцією України та міжнародними актами прав працівників;

- зменшить ефективність державного нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю;

- сприятиме подальшому виїзду українців на роботу за кордон та погіршенню соціально-економічного становища в державі.

Зважаючи на зазначене, Г.Осовий звернувся до спікера парламенту з проханням не виносити на розгляд п’ятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання законопроєкт № 5388. Також він звернув увагу на те, що винесення на розгляд напередодні Дня Незалежності України законодавчих ініціатив, які передбачають суттєве обмеження прав працівників і гарантій профспілок, визначених національним та міжнародним законодавством, зумовить соціальну напругу у трудових колективах та акції протесту профспілок.

За матеріалами сайту https://www.fpsu.org.ua/

facebook

2 липня 2021 року

 

Вивчаємо досвід профспілок Грузії

 

02 10

2 липня у рамках конференції «Трудові права і шлях європейського розвитку" у Будинку профспілок (м.Київ) відбулась дискусія на тему «Зв’язки з громадськістю у період антипрофспілкових реформ». Слід зазначити, що з метою обміну досвідом роботи зараз у нашій країні перебуває делегація профспілок Грузії.

З презентацією досвіду Об’єднання профспілок Грузії виступила керівник прес-служби Тамара Гедеванішвілі. Вона розповіла про інформаційну політику, про форми і методи висвітлення боротьби трудящих за соціальну справедливість та активну участь у цьому процесі профспілок Грузії. Особливу увагу було приділено питанням змін у трудовому законодавстві і тому, як треба розвивати взаємодію з засобами масової інформації, підвищувати її ефективність з метою протидії антипрофспілковим законопроєктам, формувати позитивний імідж профспілок.

В обговоренні цієї актуальної для профспілок Грузії та України теми взяли участь Голова ФПУ Григорій Осовий, Голова Об’єднання профспілок Грузії Іраклій Петріашвілі, заступники Голови ФПУ Василь Андреєв та Євген Драп’ятий, керівник Прес-центру ФПУ Юрій Работа, члени делегації Об’єднання профспілок Грузії, фахівці Прес-центру ФПУ, а також представники членських організацій ФПУ.

Нашу Профспілку у цій дискусії, а також у заняттях по групах, представляли заступник голови ПМГУ Богдан Оверковський та правовий інспектор ПМГУ Тетяна Мосійчук. Вони зазначають, що було розглянуто низку злободенних тем, серед яких: зміни в трудовому законодавстві Грузії та України; інформаційна співпраця в соцмережах; дослідження з прав трудящих в різних секторах економіки; розробка плану протидії антипрофспілковим реформам.

facebook

1 липня 2021 року

 

Рада ФПУ: діяти вчасно та ефективно

 

01 10

Рада ФПУ 30 червня 2021р. затвердила заходи з реалізації Стратегії діяльності профспілок на 2021–2026 роки «Час дій та якісних змін» (прийнятої VІІІ З’їздом ФПУ), план з реалізації зауважень та пропозицій делегатів З’їзду, обговорила напрямки розвитку майнового комплексу ФПУ, ухвалила низку інших рішень. У засіданні Ради ФПУ взяли участь представники нашої Профспілки на чолі з головою ПМГУ Олександром Рябком.

Звертаючись до членів Ради, Голова ФПУ Григорій Осовий наголосив, що заходи на виконання Стратегії діяльності ФПУ мають стати для всіх профспілкових організацій  Дорожньою картою реалізації стратегічних завдань, насамперед щодо посилення економічного, правового і соціального захисту спілчан.

Також члени Ради були поінформовані про створення Робочої групи ФПУ з питань опрацювання законопроєктів, які суттєво звужують права та інтереси працівників і профспілок, для представлення позиції ФПУ у профільних комітетах Верховної Ради України, ЗМІ та утворення Організаційного комітету ФПУ з проведення всеукраїнських акцій протесту у разі розгляду Верховною Радою України законопроєктів, які порушують права працівників та профспілок.

Після виступу Голови ФПУ відбулась презентація заступників Голови щодо напрямів діяльності Федерації з досягнення її стратегічних цілей і виконання завдань.

Олександр Шубін зосередився на удосконаленні діалогу ФПУ з соціальними партнерами, напрямках діяльності щодо захисту  трудових прав працівників. Він зазначив, що основною ціллю нашої діяльності є створення нових робочих місць, збільшення доходів населення і темпів зростання зарплат, а також ліквідація заборгованості по зарплатах.

Подальшому реформуванню діяльності ФПУ у найближчий період був присвячений виступ Євгена Драп’ятого. Він підкреслив, що ФПУ – це фундамент працездатної України, тому що ми представляємо інтереси 4,5 найманих працівників. Тому потрібно йти до трудових колективів, постійно звітувати про зроблене, а також боротись за профспілкове членство та його мотивацію.

У доповіді Василя Андреєва, заступника Голови ФПУ на громадських засадах, йшлося про організацію і методичне забезпечення громадського контролю за дотриманням законодавства про охорону праці. Ще одним важливим напрямком у діяльності ФПУ стане запровадження міжнародного досвіду в роботу організацій профспілок усіх рівнів.

Оновлену Стратегію і напрямки розвитку майнового комплексу ФПУ презентував Володимир Саєнко. Він зупинився на нових програмах та перспективних напрямках діяльності «Укрпрофтуру», «Укрпрофоздоровниці» і ФПУ, спрямованих на збереження та відновлення здоров’я працівників.

До членів Ради ФПУ звернувся голова  Об’єднання профспілок Грузії, президент Всеєвропейської Регіональної Ради МКП Іраклій Петріашвілі, поінформувавши присутніх про реальність грузинських «ліберальних» реформ, які привели до збідніння широких верств громадян, соціальної несправедливості, безробіття та трудової міграції, звуження прав людини праці у Грузії.

Після обговорення виступів члени Ради ухвалили з питань порядку денного відповідні постанови.

За матеріалами https://www.fpsu.org.ua/

facebook

30 червня 2021 року

 

ЦК МЄФМ: про наслідки пандеміїї, трудове життя та завдання профспілок

 

30 10

30 червня 2021р. відбулось 51-е засідання Центрального комітету Міжнародної Євроазіатської Федерації Металістів, у якому взяв участь перший заступник голови ПМГУ В.Гавриленко. Захід проходив у форматі онлайн.

Відкрив засідання генеральний секретар МЄФМ Юсуф Зія Одабаш. З доповіддю виступив Президент МЄФМ Певрул Кавлак, який висвітлив тему наслідків пандемії, трудової діяльності у промисловій сфері різних країн, завдань та ролі профспілок щодо захисту трудових прав трудящих. Під час обговорення основного питання черги денної було надано слово представникам членських організацій. Про стан справ у трудових колективах підприємств ГМК України та роботу нашої Профспілки у цей складний час інформував В.Гавриленко, який також є членом ЦК МЄФМ.

Члени ЦК цього міжнародного об’єднання розглянули програму навчальних семінарів на 2021 рік та організаційні питання щодо підвищення ефективності міжнародної взаємодії профспілок. Відповідно до черги денної засідання були прийняті відповідні постанови ЦК МЄФМ.

facebook

29 червня 2021 року

 

Круглий стіл: оплата праці в сучасних умовах

 

29 10

Центральна рада ПМГУ 24 червня 2021 р. провела засідання круглого столу на тему: «Застосування тарифної, грейдової та інших систем оплати праці на підприємствах ГМК України в сучасних умовах».

Захід проходив у Запоріжжі, в конференц-залі готелю «Інтурист».

Мета круглого столу - узагальнення практичного досвіду із застосування систем оплати праці на підприємствах ГМК України та вироблення позиції учасників круглого столу щодо бачення проблем, недоліків існуючих систем оплати праці, перспектив їх удосконалення на принципах колективно-договірного регулювання оплати праці.

В обговоренні теми взяли участь 42 фахівці від Профспілки металургів і гірників України, Федерації профспілок України, Федерації металургів України, Міністерства економіки України, органів виконавчої влади та наукових установ.

Після підведення підсумків та обговорення рекомендацій і можливих спільних заходів з удосконалення політики оплати праці на підприємствах ГМК України, висловлених учасниками круглого столу, була прийнята резолюція.

Вступне слово (відео) голови ПМГУ Олександра Рябка

Вступне слово (текст) О.Рябка

Фотогалерея

facebook

25 червня 2021 року

 

ФПУ дасть рішучу відсіч наступу влади на права працівників і профспілок

 

25 01

Президія ФПУ на засіданні 24 червня 2021 розглянула питання   проведення другого засідання Ради ФПУ 30 червня ц.р. і схвалила План заходів, спрямованих на недопущення просування законодавчих ініціатив щодо звуження прав найманих працівників та їх представників.

Раді запропоновано розглянути питання про заходи з реалізації Стратегії діяльності ФПУ на 2021-2026 роки «Час дій та якісних змін», про створення Робочої групи Ради ФПУ з напрацювання змін до Статуту ФПУ, про внесення змін до Положення про постійні Комісії Ради ФПУ, про постійні Комісії Ради ФПУ та їх персональний склад, про заходи щодо реалізації зауважень та пропозицій делегатів VIII З’їзду ФПУ.

Члени Президії обговорили проєкти постанов Ради із зазначених питань.

Було визначено заходи протидії законодавчим ініціативам влади у сфері трудових відносин, які звужують права працівників і профспілок.

У ході обговорення йшлося про те, що 28 травня 2021 року рішенням парламентського Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Верховній Раді України було рекомендовано прийняти за основу проєкти законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження па підприємницьку діяльність» (реєстр. № 5371 від 13.04.2021) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо дерегуляції трудових відносин» (реєстр. № 5388 від 16.04.2021).

Федерація профспілок України неодноразово наголошувала на неприпустимості розгляду зазначених законопроєктів, оскільки ними під гаслами нібито стимулювання економіки, забезпечення балансу інтересів працівників і роботодавців, залучення інвестицій, порушуються фундаментальні права людини: трудові права та право на об’єднання у профспілки. Положення цих законопроєктів звужують трудові права та гарантії працівників, визначені законодавством про працю, та позбавляють працівників середнього та малого підприємництва індивідуального та колективного захисту від свавілля роботодавця. Створюють передумови для впровадження рабської праці та усунення профспілок від представництва та захисту трудових прав працівників.

Це робиться всупереч Конституції України (ст. 22, 36, 43) та міжнародним актам, ратифікованим Україною.

Президія ФПУ рішуче засудила подібні ініціативи, схваливши текст Заяви щодо зареєстрованих у Верховній Раді України законодавчих ініціатив влади, спрямованих на «дерегуляцію» трудових відносин, яку направлено Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, СПО сторони роботодавців, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, національному координатору МОП в Україні, керівникам парламентських фракцій та груп, представникам ФПУ у Верховній Раді України. Також відповідні звернення направлено до Міжнародної організації праці, Міжнародної конфедерації профспілок та глобальних профспілок.

Негативну оцінку цим законопроєктам надав Спільний представницький орган об’єднань професійних спілок на національному рівні, визначивши заходи протидії законодавчим ініціативам влади у сфері трудових відносин, які звужують права працівників та профспілок.

Осудила законопроєкти № 5371 та № 5388 і міжнародна профспілкова спільнота.

З метою протидії подальшому просуванню вищезгаданих законопроєктів, а також тих, які суттєво зачіпають права працівників та їх представників і які планується розглянути Верховною Радою України у вересні - грудні 2021 року, Президія ФПУ схвалила План заходів Федерації профспілок України, спрямованих на недопущення просування згаданих законодавчих ініціатив, а також Алгоритм реагування ФПУ на законодавчі ініціативи, які суттєво звужують права та інтереси працівників і профспілок.

Створено Робочу групу ФПУ з питань опрацювання законопроєктів, які суттєво звужують права та інтереси працівників і профспілок, для представлення позиції ФПУ у профільних комітетах Верховної Ради України, а також засобах масової інформації.

Утворено Організаційний комітет ФПУ з проведення всеукраїнських акцій протесту профспілок у разі розгляду Верховною Радою України законопроєктів, які порушують права працівників та профспілок.

Рада також розглянула питання про положення про Молодіжну раду ФПУ, про стан укладення та виконання колективних договорів за минулий рік, затвердила План роботи ФПУ на 2-е півріччя ц.р. та інші організаційні питання.

За матеріалами сайту https://fpsu.org.ua

facebook

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • by60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • gmpr
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100