Профспілка металургів і гірників України

29 июля 2020 года

За крок до перемоги

 

29 1

СПО об’єднань профспілок підтримує заходи державного регулювання щодо підвищення рівня безпеки експлуатації устаткування, особливо устаткування, машин, механізмів підвищеної небезпеки, усунення або мінімізацію відповідних ризиків, але вважаємо, що ці заходи повинні бути виваженими та не створювати ризики повної зупинки виробництва та масового скорочення працівників.

У травні 2019 року на погодження до СПО об’єднань профспілок надійшов, розроблений Державною службою з питань праці України, проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687» (далі – проєкт постанови), яким було передбачено, що у разі досягнення призначеного терміну служби, встановленого виробником у технічній документації, роботодавець припиняє подальшу експлуатацію устаткування з подальшим його виведенням з експлуатації або відновленням продукції, отже виключено можливість проведення експертного обстеження, за результатами якого приймається рішення щодо встановлення нового строку експлуатації зазначеного обладнання.

  Вказана норма (підпункт 16 пункту 2 проєкту постанови, яким вносяться зміни до пункту 22 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки) викликала категоричне заперечення з боку представників Всеукраїнських профспілок провідних галузей економіки, зокрема, представників Профспілок працівників вугільної промисловості, працівників атомної енергетики та промисловості, авіабудівників, працівників машинобудування та металообробки, машинобудівників та приладобудівників, працівників енергетики та електротехнічної промисловості, трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості, працівників нафтової і газової промисловості України тощо.

Враховуючи економічну ситуацію в Україні та реальний технічний стан устаткування, машин, механізмів підвищеної небезпеки, що експлуатуються суб’єктами господарювання,  представники профспілок неодноразово застерігали розробника проєкту постанови, що його реалізація призведе до негативних наслідків для суб’єктів господарювання, працівників та економіки держави в цілому,  потребуватиме додаткових витрат, зокрема з Державного бюджету, для заміни та оснащення новим устаткуванням суб’єктів господарювання, у першу чергу, підприємств, установ та організацій, що утримуються за рахунок бюджету.

Протягом року представники СПО об’єднань профспілок, зокрема фахівці департаменту охорони праці апарату Федерації профспілок України, представники Профспілки працівників вугільної промисловості, Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості, відстоювали профспілкову позицію на узгоджувальних нарадах, тричі проєкт постанови не погоджувався СПО об’єднань профспілок.  Проте, Державна служба України з питань праці безапеляційно не враховувала пропозиції профспілкової сторони.

Водночас, Державна регуляторна служба України (ДРС) прийняла рішення про відмову в погодженні проєкту регуляторного акта, у зв’язку з тим, що проєкт постанови розроблено з порушенням основних принципів державної регуляторної політики, а саме: прозорості та врахування громадської думки, ефективності та збалансованості, визначених статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

У зв’язку з рішенням ДРС, 20 липня 2020 року Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (Мінекономіки) проведена узгоджувальна нарада, на яку були також запрошені представники СПО об’єднань профспілок.

За результатами узгоджувальної наради, враховано пропозиції профспілок та прийнято рішення викласти підпункт 16 пункту 2 проєкту постанови у наступній редакції: «У разі досягнення призначеного терміну служби, встановленого виробником у технічній документації, роботодавець припиняє подальшу експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження».

Перемогою буде прийняття Кабінетом Міністрів України постанови «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687» у запропонованій Мінекономіки редакції, з урахуванням пропозиції  профспілок.

За матеріалами сайту http://www.fpsu.org.ua

facebook

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • by60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • gmpr
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100