8 квітня 2025 року
Литва: вісім профспілок звернулися до уряду та Сейма
У понеділок вісім литовських профспілок підписали та надіслали листа уряду та Сейма, вимагаючи звернути увагу на деякі заплановані зміни у податковій системі.
«Литовські трудящі з великою надією чекають податкових пропозицій від нинішнього уряду і сподіваються, що передвиборча обіцянка створити соціально справедливу податкову систему не опиниться в глухому куті. Від імені працівників ми представляємо вам позицію профспілок щодо податкових пропозицій і сподіваємося, що ви почуєте наш голос», – йдеться у листі.
У зверненні представлено п'ять основних вимог: оподатковувати прибуток та дивіденди податком не нижче, ніж трудовий дохід, застосовувати більше «ступенів» податку на доходи фізичних осіб, зрівнюючи оподаткування різних видів діяльності, зрівняти їхній соціальний захист, прирівняти мінімальну заробітну плату до 50% середньої заробітної плати і не підвищувати ставку ПДВ, а натомість оподатковувати предмети розкоші та забруднення навколишнього середовища.
Лист уряду та парламенту підписали Альянс литовських профспілок, Литовська профспілка перевізників, Литовська профспілка працівників платформ, Профспілка працівників мистецтва, Профспілка працівників текстової сфери, а також профспілки підприємств Baltos lankos Klett, Yara Lietuva та Sneakybox.
Коаліційна рада завершила розробку пропозицій щодо податкової реформи. Досягнуто домовленості про підвищення податку на прибуток на 1%: для великих компаній він зросте до 17%, а пільговий – до7 %.
Крім того, пропонується оподатковувати дохід мешканців залежно від його розміру, а не типу, і за трьома ставками податку на доходи фізичних осіб (ПДФО): ставка податку у розмірі 20% буде застосовуватися до доходу жителів, які заробляють до 36 річних середніх заробітних плат (СЗП), для доходу від 36 до 60 СЗП – 25%, а понад 60 СЗП –32%.
Також пропонується ввести податок на цукор для підсолоджених напоїв та 10%. податок на страхові договори з 5-відсотковою пільгою на деякі страхові внески щодо цивільної відповідальності.
Прем'єр-міністр Гінтаутас Палуцкас заявив, що якщо всі заплановані податкові зміни будуть ухвалені, за рік планується збирати близько 500 млн євро.
За матеріалами сайту delfi.lt