11 квітня 2025 року
Про запровадження інституту трудової медіації для вирішення трудових спорів в Україні
Такою була головна тема робочої наради, що відбулася 10 квітня у Будинку профспілок. До її обговорення долучилися представники Національної служби посередництва і примирення, науковці, експерти, в тому числі закордонні, фахівці структурних підрозділів апарату ФПУ та її членських організацій, зокрема – головний правовий інспектор праці ПМГУ Ольга Зубець.
Профспілкову позицію окреслив заступник голови ФПУ Євген Драп’ятий, зазначивши, що Федерація активно підтримує ініціативи, спрямовані на запровадження та розвиток інституту трудової медіації в Україні – у переконанні, що медіація здатна стати додатковим інструментом для вирішення спорів між працівниками і роботодавцями у мирний спосіб.
З доповіддю на тему: «Роль НСПП у запровадженні трудової медіації в Україні» перед аудиторією виступила перша заступниця голови НСПП Світлана Запара.
Окрему увагу було приділено аналізу законодавчих норм, які існують сьогодні для альтернативного судового вирішення трудових спорів в Україні, та перспективам закріплення процедури медіації у законопроєктах, що наразі перебувають в стадії розробки: Трудового кодексу України та Закону про колективні трудові спори.
Також говорили про необхідність підготовки професійних медіаторів, врахування світового досвіду під час запровадження цієї практики, співпрацю з міжнародними партнерами у сфері.
На завершення наради її учасники погодилися з тим, що альтернативне судовому вирішення спорів є корисним і дієвим інструментом врегулювання трудових відносин і примирення, оскільки це добровільна згода сторін, тоді як судове рішення, як правило, задовольняє лише одну сторону конфлікту. Крім того, застосування процедур медіації сприяє розвитку соціального діалогу в суспільстві, посилює роль колективних угод та підвищує роль профспілок, як законних представників однієї зі сторін колективного трудового спору.
За матеріалами fpsu.org.ua