17 січня 2025 року
Зарплати українців зростатимуть у 2025 році: плани керівників підприємств
Керівники українських підприємств прогнозують зростання зарплат у найближчі 12 місяців.
Про це свідчить звіт «Ділові очікування підприємств України» від НБУ за ІV квартал 2024 року.
За даними опитування, респонденти очікують більш високі темпи зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника. Баланс відповідей — 56,5% (у ІІ кварталі 2024 року — 52,9%, у ІІ кварталі — 54,8% у І кварталі — 62,6%).
Найвищі очікування:
за видами економічної діяльності — у підприємств переробної промисловості;
за розміром — у середніх підприємств;
за напрямом діяльності — у підприємств, що здійснюють лише експортні операції;
за регіонами — у підприємств Житомирської області.
Найнижчі очікування:
за видами економічної діяльності — у підприємств добувної промисловості;
за розміром — у малих підприємств;
за напрямом діяльності — у підприємств, що працюють виключно на внутрішньому ринку;
за регіонами — у підприємств Кіровоградської та Сумської областей.
Нагадаємо, середня зарплата штатних працівників в Україні зросла за січень-вересень 2024 року на 22,2% до 20 592 гривень.
За прогнозом НБУ, у 2025 році номінальна зарплата зросте на 16,0%, реальна — на 6,5%.
За матеріалами сайту news.finance.ua
17 січня 2025 року
Підприємці четвертий місяць поспіль виділяють брак робочої сили як одну з топ-3 проблем для ведення бізнесу, у грудні 2024 року ця перешкода знову очолила рейтинг, свідчать дані щомісячного опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).
«Порівняно із попереднім місяцем відбулись незначні зміни: про те, що небезпечно працювати, говорили 55% у грудні після 54% у листопаді. Тобто показник тримається на рівні багатьох попередніх місяців. З весни минулого року більше половини бізнесу стабільно вказує на цю проблему», - цитує пресслужба старшого наукового співробітника ІЕД Євгена Ангела.
Опція «небезпечно працювати» посіла друге місце серед проблем ведення бізнесу, дадали в ІЕД.
Бізнес-перешкода, яка завершує трійку лідерів, змінилась. Згідно словам Ангела, у грудні на третє місце вийшли перебої з електро-, водо- або теплопостачанням з показником 51%, а зростання цін на сировину, матеріали і товари опустилось на четверту сходинку з показником 42%.
Як повідомили в інституті, у грудні підприємства незначно покращили виробничі показники, а їхні очікування залишилися позитивними та стабільними.
Читати повністю
17 січня 2025 року
ВВП України за підсумками 2024 року зросте на 3,6%
Про це повідомила перший віцепрем’єр – міністр економіки Юлія Свириденко.
Вона зауважила, +0,6% зростання ВВП додала політика «Зроблено в Україні». Український експорт у грошовому обчисленні у 2024-му зріс на 15,2% р./р. – до $41,7 млрд.
Перший віцепрем’єр також зазначила, що 67% доходів держави від усіх підприємств країни торік забезпечили критично важливі підприємства, які бронювали своїх працівників.
Приватизація принесла втричі більше від запланованого – після закриття всіх угод 2024-го надходження від неї можуть сягнути 12 млрд грн.
«У фокусі на цей рік – зберегти економічне відновлення і зміцнювати економічну самодостатність», – наголосила перша віцепрем’єрка.
Серед напрямів, у яких Мінекономіки працюватиме у 2025 році, зокрема, залучення інвестицій, розширення експорту, максимізація людського капіталу, бронювання, покращення бізнес-клімату, продовження роботи над залученням коштів у межах Ukraine Facility, євроінтеграційні процеси тощо.
Мінекономіки очікувало зростання ВВП України у 2024 році на 3,9% за інфляції 9,5%. Держбюджет-2025 побудований на прогнозі зростання ВВП на 2,7% за інфляції 9,5%.
Нагадаємо, що незалежні аналітики очікують у 2025-му збільшення українського ВВП у середньому на 3,7% р./р. – до $199,5 млрд. Ключовими стримуючими факторами для зростання економіки залишаються війна і пошкодження енергоінфраструктури.
За матеріалами сайту gmk.center
16 січня 2025 року
Інфляційний сплеск в Україні є тимчасовим, у середині року інфляція піде на спад, – НБУ
«Річний показник інфляції прискорюватиметься до квітня-травня через ефекти бази порівняння. А потім почне сповільнюватися. Із надходженням на ринок нового врожаю продовольча інфляція буде знижуватися. Звичайно, є певна ймовірність, що засушлива погода буде другий рік поспіль, але такий ризик незначний», – зазначив директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський.
Він додав, що в такому випадку дефіцит вітчизняної продукції компенсує імпорт, з вартістю якого ціни на овочі вже зрівнялися. Повторення ж цьогорічної ситуації можливе лише, якщо несприятливі погодні умови матимуть глобальний характер, ймовірність чого є ще меншою.
За словами представника НБУ, вплив вищих витрат на енергію та оплату праці також зменшиться. Витрати на енергозабезпечення вже відобразилися у вартості товарів та послуг. Зарплати зростатимуть, проте темпи уповільняться.
15 січня 2025 року
Пропонується встановити норматив для працевлаштування ветеранів війни
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 12398 «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на працю ветеранів війни».
Законопроєкт покликаний посилити співпрацю бізнесу та держави у контексті працевлаштування ветеранів війни, сприяти створенню робочих місць, гарантованих саме ветеранам, розширити перелік сфер їх залученості, зруйнувати стереотип про вичерпний перелік посад, на які готові наймати колишніх військових, а також сприяти їх інтеграції до усіх сфер економічної діяльності країни.
Законом передбачається забезпечення права ветеранів війни на працю шляхом встановлення нормативу для працевлаштування ветеранів війни у кількості 1 особа для підприємств з чисельністю від 8 до 25 осіб, та 4% робочих місць для підприємств з чисельністю 25 і більше штатних працівників облікового складу для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю.
Проєктом акта пропонується внести зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», доповнивши його розділом III-2. Працевлаштування ветеранів війни, а також зміни до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», зокрема у статті 17, 18 та 19.
У разі прийняття закон набуде чинності через три місяці з дня його опублікування, крім пункту 2 розділу «ІІ. Прикінцеві положення», який набирає чинності з дня опублікування цього Закону.
За матеріалами сайту hrliga.com
15 січня 2025 року
Доходи більшості великих українських компаній у 2024 році зросли
За даними YouControl, за перше півріччя топ 100 підприємств отримали 2,07 трлн грн чистого доходу та 129 млрд грн чистого прибутку. При цьому сукупний дохід топ 50 зріс на 262 млрд грн (+20%) порівняно з аналогічним періодом у 2023-му.
Дані не включають представників фінсектору, оскільки вони мають окрему систему звітності та іншу структуру доходів.
Найбільші доходи за консолідованим підсумком підприємств демонструє Metinvest. Окремі підприємства холдингу входять у топ 20 та топ 100.
Наступні місця посіли «АТБ-Маркет», «Д.Трейдінг», «Нафтогаз України», «Енергоатом» і «Нафтогаз Трейдінг».
До сотні увійшли переважно компанії з енергетики, агропромисловості та гірничо-металургійного комплексу — по 15-16 представників з кожної галузі.
Топ 5 серед приватних бізнес-структур: Metinvest, ДТЕК, АТБ, МХП і Fozzy Group (за розміром консолідованих доходів учасників).
Галузевими лідерами є енергетика, нафтогаз і ритейл, які разом заробили 1 трлн грн (половину доходів топ 100).
Серед 10 лідерів — 7 державних компаній. У топ 100 їх 16, переважно з нафтогазової та енергетичної галузей. За півріччя вони заробили 606,8 млрд грн (29% загального доходу).
80 компаній зі 100 уникнули збитків, але рівень прибутковості загалом залишається низьким.
Суттєві прибутки фіксують лише державні компанії з нафтогазової галузі. Серед приватних компаній прибутки збільшили «Кернел-Трейд», «АТБ-Маркет» і «Сантрейд».
20 компаній із 100 залишаються збитковими.
За матеріалами facebook.com/youcontrol.com.ua
15 січня 2025 року
Інфляція у грудні пришвидшилась до 12% - НБУ
У грудні 2024 року інфляція пришвидшилась до 12,0% у річному вимірі. У місячному вимірі ціни зросли на 1,4%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.
«Фактична споживча інфляція в грудні 2024 року була вище прогнозу НБУ, опублікованого в Інфляційному звіті за жовтень 2024 року», - йдеться у повідомленні.
Серед основних причин вказано різке подорожчання продуктів харчування через низькі врожаї, а також посилення фундаментального цінового тиску через підвищення витрат бізнесу на енергозабезпечення та оплату праці. Не менш важливим фактором стало послаблення обмінного курсу гривні.
Очікується, що у перші місяці 2025 року інфляція, вірогідно, продовжить зростати через подальший вплив вищезазначених тимчасових та фундаментальних чинників.
Водночас НБУ прогнозує, що інфляція повернеться на траєкторію стійкого зниження у другій половині 2025 року й прямуватиме до цілі НБУ – 5% на належному горизонті політики.
За матеріалами сайту unn.ua
14 січня 2025 року
Покровськ на межі: чому Захід повинен діяти швидше, щоб зупинити російську агресію
Кристофер Форд (Велика Британія), організатор кампанії «Солідарність із Україною», автор численних статтей і книжок, у яких висвітлює історію українського робітничого руху, наприкінці минулого року приїзжав в Україну, з волонтерською місією відвідав Покровськ і на власні очі побачив стійкість місцевих мешканців, які щодня протистоять жахам війни, живуть і працюють під постійними обстрілами російського агресора.
Свої враження від побаченого і думки щодо важливості подальшої допомоги Україні з боку Европи він виклав у своїй статті, яка була опублікована в британській газеті «The New European».
Особливу увагу в публікації приділено критиці британського уряду за недостатню військову допомогу Україні. У статті наголошується, що багато військової техніки Великобританія продає замість того, щоб передати її на фронт. Також підкреслено, що зволікання із постачанням зброї послаблює позиції України у війні.
Автор закликає уряд змінити підхід і діяти швидко, аби уникнути катастрофічних наслідків, зокрема втрати Покровська. Він також проводить паралелі з історією, зазначаючи, що перемога можлива лише за умов рішучої та своєчасної підтримки.
13 січня 2025 року
Різниця у понад 1000%: як відрізняються мінімальні зарплати України та ЄС
Україна продовжує суттєво відставати від країн Європейського Союзу за рівнем мінімальної заробітної плати. Згідно з останніми даними, український показник у 181,65 євро є найнижчим серед усіх європейських держав, де встановлено законодавчий мінімум оплати праці.
Відповідно до Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» мінімальна заробітна плата залишиться на рівні квітня 2024 року – 8000 гривень, з погодинною ставкою 48 гривень. Більше того, згідно з бюджетною декларацією, цей показник планують заморозити до 2027 року.
Ситуація ускладнюється тим, що через податкові відрахування реальна сума, яку отримують працівники «на руки», зменшиться з 6440 до 6160 гривень у 2025 році.
Порівняння з країнами ЄС демонструє разючий контраст. Навіть у Болгарії, де встановлено найнижчу мінімальну зарплату серед країн ЄС, працівники отримують 477,04 євро, що у 2,5 рази перевищує український показник.
Найвищий рівень мінімальної зарплати зафіксовано в Люксембурзі – 2570,93 євро, що еквівалентно більш ніж 14 українським мінімальним зарплатам.
9 січня 2025 року
Як змінювалася мінімальна зарплата в Україні за останні 10 років - статистика
Згідно з Державним бюджетом України на 2025 рік, мінімальна заробітна плата встановлена на рівні 8 000 грн на місяць. Цей показник залишиться незмінним протягом усього року. Розмір багатьох соціальних виплат (наприклад, допомоги з безробіття, декретних) розраховується від мінімальної зарплати. Її розмір впливає на розрахунок податків та зборів.
Журналісти Факти ICTV проаналізували, як змінювалася мінімальна зарплата в Україні за останнє десятиліття. Найбільш помітне зростання відбулося у 2016-2017 роках, коли її розмір збільшився вдвічі – з 1 600 до 3 200 гривень. Ще одним значним стрибком стало підвищення у 2021 році, коли мінімалка зросла на 20%.