
11 червня 2025 року
Тренди ринку праці: падіння безробіття та зростання попиту на кадри
На вітчизняному ринку праці спостерігаються дві тенденції: кількість офіційно зареєстрованих безробітних скорочується, тоді як пропозицій роботи стає більше. Це свідчить про адаптацію ринку до нових реалій та активний пошук кадрів роботодавцями.
За даними Державної служби зайнятості, кількість українців, які отримують допомогу по безробіттю, поступово зменшується: якщо на початку року таких людей було 45 тисяч, то у кінці травня – вже 40,7 тисячі.
Розмір допомоги по безробіттю наразі становить від 3,6 до 8 тисяч гривень. Мінімальну суму отримують майже 1,2 тисячі безробітних, максимальну – майже 11 тисяч.
Найбільше отримувачів відповідних виплат – у Дніпропетровській (майже 4 тисячі осіб), Харківській (2,6 тисячі) та Полтавській (2,5 тисячі) областях. Найменше – у Херсонській (380 осіб) та Закарпатській (трохи більше 800 осіб) областях.
В той же час українські роботодавці продовжують активно наймати персонал. У травні 2025 року на сайті Work.ua було розміщено 106846 вакансій, що на 4% більше, ніж у квітні.
За матеріалами сайту finteco.com.ua
11 червня 2025 року
У травні інфляція зросла на 1,3%
У травні 2025 року споживчі ціни в Україні зросли на 1,3% проти показника у 0,7% місяцем раніше. В річному вимірі вони збільшилися вже на 15,9%. Про це повідомила Державна служба статистики України.
«Інфляція на споживчому ринку у травні 2025 р. порівняно із квітнем 2025 р. становила 1,3%, з початку року – 5,6%. Базова інфляція у травні 2025 р. порівняно із квітнем 2025 р. становила 0,5%, з початку року – 4,4%», - йдеться в повідомленні.
Водночас, за даними Держстату, споживчі ціни рік до року зросли на 15,9%, тоді як місяць тому цей показник дорівнював 15,1%.
На споживчому ринку у травні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,8%. Найбільше (на 17,6%) подорожчали фрукти. За рік ціни на них піднялися на 33,5%.
На 8,3-0,7% зросли ціни на свинину, м’ясо птиці, яловичину, безалкогольні напої, рибу та продукти з риби, хліб, сало, овочі, макаронні вироби, цукор. Водночас на 8,7% подешевшали яйця, при цьому річний показник зростання цін на яйця залишається найбільшим серед усіх груп товарів – 86%. Також у травні на 0,8–0,5% знизилися ціни на масло, молоко і рис.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,4%, що пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів на 2,0%.
Одяг і взуття подешевшали на 1,9%, зокрема, взуття – на 2,4%, одяг – на 1,5%.
Ціни на транспорт знизилися на 0,1% в основному через здешевлення палива та мастил на 1,3% і проїзду в залізничному пасажирському транспорті на 0,7%. Водночас на 0,5% подорожчав проїзд в автодорожньому пасажирському транспорті.
Як повідомлялося, у квітні 2025 року споживчі ціни в Україні зросли на 0,7%, в річному вимірі вони збільшилися на 15,1%.
За матеріалами сайту ukrinform.ua
10 червня 2025 року
Середня зарплата в Україні зросла на 24,1%
Розмір середньомісячної заробітної плати в Україні за перший квартал 2025 року зріс на 24,1% порівняно з аналогічним періодом попереднього року і становив 23 460 грн. Про це повідомила Державна служба статистики.
За розрахунками видання, в I кварталі зростання реальних зарплат становило на 9,2%, що нижче за зростання на 17,8% торік. У доларовому еквіваленті середня зарплата становила $562 в першому кварталі 2025 року проти $495 у першому кварталі 2024 року, відповідно доларовому еквіваленті середня зарплата за рік зросла на 13,4%.
Сповільнення динаміки реальних зарплат зумовлено прискоренням споживчої інфляції в Україні. Так, якщо в I кварталі 2024 року інфляція у розрахунку до відповідного кварталу попереднього року становила 4%, то в I кварталі 2025 року – 13,6%.
Читати повністю
10 червня 2025 року
Україна не готова до запровадження екологічного мита СВАМ і має вимагати у ЄС право на відстрочку
До повноцінного запуску екологічного мита CBAM залишилося трохи менше року, але цього терміну цілком достатньо для знаходження компромісного рішення з Єврокомісією щодо пом’якшення застосування цього механізму до українського експорту. Про це розповів керівник Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів Андрій Забловський.
«Україна має вимагати відтермінування дії механізму CBAM щонайменше на період дії воєнного стану та декілька років після його завершення, або ж до моменту повного членства в ЄС. Більшість експертів в якості можливого ключового аргументу на переговорах з ЄК апелюють до ст. 30.7 Регламенту CBAM, що містить положення про форс-мажор для країн, які постраждали від непередбачуваних, виняткових і неспровокованих подій, що завдають серйозної шкоди їхній економічній і промисловій інфраструктурі. Повномасштабна агресія РФ проти України та її наслідки цілком підходить під критерії непередбачуваної події зі значним збитком», – зауважив експерт.
10 червня 2025 року
До «Армії відновлення» з початку року приєдналися 58 тисяч осіб
Восени 2022 року з ініціативи Уряду стартував проєкт «Армія відновлення» - шанс для українців не тільки знайти тимчасову роботу, а й зробити свій внесок у відбудову України. Із кожним днем до нього приєднується дедалі більше людей. У межах проєкту з початку року було видано 58 тисяч направлень для тимчасово безробітних українців та незайнятих внутрішньо переміщених осіб. На оплату їхньої праці спрямовано 539 мільйонів гривень.
Учасники програми «Армія відновлення» залучені до виконання різноманітних завдань — від допомоги постраждалим від бойових дій до масштабних робіт із відновлення критично важливої інфраструктури та зведення оборонних споруд для Збройних сил України. Кожен регіон має свої пріоритети, які визначаються у співпраці військових адміністрацій та командування, залежно від актуальних потреб.
Державна служба зайнятості пропонує тим, хто перебуває на обліку, можливість приєднатися до різноманітних робіт і отримувати до 12 тисяч гривень щомісяця. Оплата праці до 1,5 мінімальних заробітних плат за повний місяць роботи.
Наразі суспільно корисні роботи активно проводяться в 19 регіонах України.
Трійка лідерів серед регіонів з початку дії програми виглядає так:
1. Харківська область — 39 тис. направлень;
2. Донецька область — 31 тис. направлень;
3. Київська область — 29 тис. направлень.
Завдяки учасникам програми відновлюються міста й села, а разом із цим зміцнюється економіка.
За матеріалами сайту koda.gov.ua
9 червня 2025 року
НБУ фіксує пожвавлення ринку праці в Україні
В Україні триває пожвавлення ринку праці, йдеться в Макроекономічному та монетарному огляді Національного банку за червень. Так, регулятор відзначив подальше зростання кількості нових вакансій і резюме у травні. В середньому вакансії зросли на 7% у річному обчисленні, а резюме – на 36% р/р.
«Випереджаюче зростання резюме дещо пом’якшило проблему браку працівників, хоча вона залишається суттєвою й надалі обмежує діяльність підприємств. Зберігається також значна невідповідність між професіями», – зауважили в НБУ.
Згідно з оглядом, брак працівників і надалі підтримує зростання номінальних зарплат, проте висока інфляція зумовлює повільніше підвищення реальних зарплат.
Також НБУ звернув увагу на те, що очікування шукачів роботи та роботодавців щодо оплати праці наразі є зіставними, тож це обмежуватиме потенціал суттєвішого зростання зарплат в майбутньому. В цих умовах зростає роль нецінових методів конкуренції за працівників (надання житла, дистанційна робота тощо).
Крім того, НБУ зафіксував подальший виїзд українців за кордон. В огляді із посиланням на дані ООН йдеться, що з початку 2025 року з України виїхало додатково близько 100 тис. осіб. Загальна кількість українців за кордоном оцінується у 6,9 млн (станом на квітень-2025).
Триває і процес внутрішнього переселення. За оцінкою Міжнародної організації з міграції, станом на березень 2025 року в Україні проживають 3,8 млн внутрішньо переміщених осіб (ВПО) (їх кількість зросла на 188 тис. з початку 2025 року).
За матеріалами сайту uaprom.info
6 червня 2025 року
Прибуток видобувної галузі України у 2024 році подвоївся за зростання виручки на 27,8% – дослідження
Доходи видобувної галузі України у 2024 році зросли на 27,8% та склали 639,4 млрд грн - це найвищий показник з початку повномасштабної війни, такі данні оприлюднив VKURSI Market BI - сервіс аналізу ринків на основі даних з державних реєстрів.
«Порівняно з 2023 роком, ринок виріс на 27,8% (500,1 млрд грн). А у 2023 році галузь навпаки втратила 12,8% доходу порівняно з 2022 роком, коли він становив 573,3 млрд грн», - йдеться у результатах дослідження, яке побудовано на аналізі даних 4799 зареєстрованих компаній галузі.
Зазначається, що у 2024 році прибуток видобувної галузі досягнув 119,6 млрд грн - це удвічі більше, ніж роком раніше (56,8 млрд грн). Таким чином, сектор не лише компенсував попереднє падіння, але й перевищив рівень 2022 року на 38,1%, коли прибуток становив 86,6 млрд грн.
6 червня 2025 року
Інфляція перевищила прогноз, але влітку очікується спад - НБУ
У квітні 2025 року інфляція в Україні прискорилася до 15,1% у річному вимірі.
За оцінками Національного банку, у травні вона продовжила зростати і навіть перевищила очікувану траєкторію.
Зростання цін на продовольчі товари частково пов’язане з негативними погодними умовами - весняні заморозки підвищили вартість перших овочів і фруктів нового врожаю.
У той же час, базова інфляція (без урахування сезонних і адміністративно регульованих цін) у квітні сповільнилася, але вже у травні знову пішла вгору, приблизно в межах прогнозу. Основними чинниками залишаються стійкий попит з боку населення та зростання витрат бізнесу, зокрема на оплату праці.
НБУ очікує, що влітку інфляція почне знижуватись.
4 червня 2025 року
До 2030-го кількість працездатного населення скоротиться до 17,5 млн осіб, — Мінсоцполітики
Український ринок праці переживає значну трансформацію. Через повномасштабне вторгнення та демографічну кризу скорочується і кількість працездатного населення. Про це повідомила персслужба Міністерства соціальної політики.
Якщо у 2024 році чисельність населення у віці 15−59 років на території, підконтрольній уряду Україні, становила 18,6 млн осіб, то вже за рік вона скоротилася на пів мільйона.
Згідно з прогнозами, надалі також очікується зміншення кількості працездатних українців — до 17,5 млн осіб у 2030 році.
Пошук кваліфікованих кадрів ставатиме справжнім викликом.
Як зазначають у Мінсоцполіткии, все частіше на співбесідах зустрічатимуться досвідчені фахівці віком 45−55+ та старші, а кількість молодих спеціалістів зменшуватиметься. Співвідношення 60+ до 20-річних+ становитиме 3 до 1. А до 2040 року частка людей 60+ зросте до 28,4%.
За матеріалами сайту news.finance.ua
2 червня 2025 року
Капінвестиції в металургії України у І кварталі зросли до 3,95 млрд гривен
Вкладення у підтримку та модернізацію виробничих потужностей гірничодобувного сектору склали 13,07 млрд грн
Обсяг капітальних інвестицій у секторі «Металургійне виробництво, виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування» за підсумками січня-березня 2025 року зріс на 78,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року – до 3,95 млрд грн. Про це свідчать дані Державної служби статистики.
Порівняно з попереднім кварталом обсяг капіталовкладень у потужності металургійних підприємств скоротився на 34,7%. На останній квартал 2024 року припав значний обсяг інвестицій – 6,05 млрд грн, тоді як попередні періоди показник коливався на рівні 2,2-3,4 млрд грн.