12 травня 2023
Ринок праці вимагає інвестицій в працівників, навчання та якісні робочі місця

На європейському ринку праці має місце дефіцит навичок («skills shortages»). Цей термін не має широко вживаного повного відповідника в українській мові. У деяких джерелах його перекладають як «дефіцит кваліфікованих кадрів». Але це завузько, оскільки про дефіцит навичок можуть заявляти, зокрема, і роботодавці без відкритих вакансій, маючи на увазі, що їхньому наявному персоналу бракує певних компетенцій.
Роботодавці, стикнувшись з цим явищем, пропонують в якості ключового способу вирішення комплексу наявних проблем трудову міграцію.
Профспілки ж, протягом десятиліть привертаючи увагу до наростаючого дефіциту навичок, пропонують долати його за допомогою заходів із забезпечення належної освіти, безперервного навчання, підвищення кваліфікації та перекваліфікації. IndustriAll Європа та його членські організації оголосили навчання своїм пріоритетом.
На XX засіданні Виконавчого комітету IndustriAll Європа був прийнятий Позиційний документ «Щодо необхідності терміново інвестувати в працівників, навчання та якісні робочі місця, щоб покращити ситуацію на ринку праці та компенсувати дефіцит навичок».
Детальніше
27 квітня 2023
Люк Купер: Україні потрібна індустріальна стратегія, щоб успішно вести війну

Дослідник LSE IDEAS Люк Купер розмірковує про шляхи побудови воєнної економіки в Україні, реформування податкової системи та повчальні приклади повоєнного Іраку і розпаду Югославії.
«Найважливіше, що може зробити український уряд, — це говорити з профспілками та громадянським суспільством. Як і багато інших людей, я стурбований тим, що уряд використав ситуацію воєнного стану, коли є обмеження на протести, щоб проштовхнути низку трудових реформ, які є дуже непопулярними серед профспілок та більшості населення. Я думаю, що це має бути обговорено з профспілками. Профспілки повинні мати місце за столом переговорів».
Детальніше
06 квітня 2023
«Разом ми – сила!»

Незмінний девіз ПМГУ не лише красиво звучить, але й дечого вчить.
Він являє собою простий та дієвий рецепт профспілкового успіху:
щоб стати сильнішими, маємо гуртуватися.
Тож Інфоцентр ПМГУ закликає всіх членів Профспілки металургів і гірників України
єднатися у спільноту в соціальній мережі Facebook.
Це просто:
додавайтеся до нас у друзі
www.facebook.com/infocentre.pmgu

і слідкуйте за профспілковим життям, підписавшись на Сторінку ПМГУ
www.facebook.com/pmgufb

03 квітня 2023
Будьмо солідарні! Працівникам Полтавського ГЗК – наша підтримка

На сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України розміщено петицію №22/182160-еп проти рішення Шевченківського районного суду м. Києва щодо заблокування банківських рахунків Полтавського ГЗК.
Це судове рішення боляче вдарило по нашим колегам – працівникам Полтавського гірничо-збагачувального комбінату. Не в повному обсязі діє колективний договір на підприємстві: через блокування рахунків сторони соціального діалогу не можуть виконувати взяті на себе зобов’язання.
Не виконуються вимоги щодо забезпечення спецхарчуванням працівників, залучених до роботи в шкідливих умовах. Немає можливості забезпечити людей медичним обслуговуванням, засобами індивідуального захисту.
Рішення суду ставить під загрозу роботу та фінансову стабільність 7500 співробітників підприємства і порушує їхні конституційні права.
Центральна рада Профспілки металургів і гірників України закликає спілчан, всіх небайдужих громадян підтримати петицію за посиланням https://petition.president.gov.ua/petition/182160
або скориставшись інструкцією
03 квітня 2023
Щодо збереження сум індексації, які виникли станом на грудень 2022 року

Профспілка металургів і гірників України на початку 2023 року ініціювала перед центральними органами влади розгляд питання щодо правових підстав для нарахування індексації заробітної плати в 2023 році.
Міністерство економіки на запит ПМГУ надало відповідь листом №4707-05/10688-07 від 12.03.2023 року (лист додається), в якому, зокрема, зазначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон). Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації (103%).
У листі вказано, що відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону про індексацію на 2023 рік зупинено. Тобто, у 2023 році не проводиться нарахування сум індексації, які визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами).
Зважаючи на таку позицію Мінекономіки, фахівці ПМГУ акцентують увагу на деяких нормах законодавства щодо оплати праці.
Детальніше
07 березня 2023
Індексація зарплати 2023: позиція профспілки

Проведення індексації регулюється Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. Обов'язок проведення індексації покладено на роботодавців.
Проте на 2023 рік Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було зупинено. Відповідна норма закріплена у п.3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет 2023 рік.
У зв’язку з цим, починаючи з 01.01.2023 до кінця 2023 року, у роботодавця відсутній обов’язок нараховувати індексацію заробітної плати працівнику, незалежно від того, коли у працівника виникло чи виникне право на індексацію.
Важливо! Зупинення нарахування та виплати індексації заробітної плати працівнику є правом, а не обов’язком роботодавця.
Згідно зі статтею 91 Кодексу законів про працю України роботодавці в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові ти соціально-побутові пільги для працівників.
Тобто, роботодавець може нараховувати індексацію заробітної плати працівникам за власним рішенням.
Вважаємо, що роботодавцям доцільно продовжити проводити індексацію заробітної плати в 2023 році, застосувавши для цього Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Детальніше
03 березня 2023
Про індексацію та перерахунок пенсій

24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Інформацію про зміни, що передбачені цією постановою, підготувала Правовий інспектор праці ПМГУ Г. Просяник.
Детальніше
01 березня 2023
Знай свої права

У грудні 2022 року з метою приведення українського законодавства у відповідність до європейського законодавства Верховна Рада України прийняла два закони основною метою яких є захист працівників від мобінгу (цькування) на роботі.
Зокрема, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» від 16.11.2022 №2759-IX визначено основні ознаки мобінгу та обов'язки роботодавця із запобігання та протидії мобінгу, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» від 1.12.2022 № 2806-ІХ року встановлено адміністративну відповідальність за мобінг.
Правова інспекція праці ПМГУ проаналізувала та підготувала роз’яснення основних положень цих Законів.
Детальніше
28 лютого 2023
Знайдіть 4 відмінності у ставленні до профспілок

14 червня 2022 року у Філадельфії відбувся 29-й з’їзд АФП-КВП. Нагадаємо, що дві найвпливовіші профспілки - Американська федерація праці (1881) та Конгрес виробничих профспілок (1935) об’єдналися 1955 року і розгорнули потужний рух, який сьогодні налічує понад 10 мільйонів спілчан.
На цьому з’їзді з яскравою промовою виступив Президент США Джозеф Байден. Давайте на основі його промови порівняємо ставлення у США до американських профспілок з тими «ярликами», які навіть під час війни українська влада не перестає «вішати» на профспілки, щоб прикрити антисоціальну спрямованість реформування трудового законодавства та знецінити роль профспілкового руху у суспільстві.
Участь перших осіб держави в подібних форумах національних профспілкових центрів є нормою для США, Канади, країн Європейського Союзу.
Пропонуємо на основі промови Президента США, висловлювань політиків України та Європи, аналізу історичних та офіційних документів порівняти ставлення влади різних країн до ролі і значимості соціального діалогу у формуванні соціально-економічної політики урядів, і особливо до ролі профспілок в удосконаленні системи трудових відносин. До вашої уваги – публікація Голови ПМГУ Олександра РЯБКА на цю тему.
На фото: страйк у Лос-Анджелесі, 2018 рік
Стаття Голови ПМГУ Олександра Рябка
Промова Президента США Д.Байдена
Інтерв’ю з Головою Комітету Верховної Ради України Г.Третьяковою
22 лютого 2023
Беремо до уваги терміни подання фінзвітності роботодавцями

Важливою базовою складовою економічної інформації, яку потрібно використовувати первинним організаціям ПМГУ для ведення якісно аргументованого та ефективного соціального діалогу, підготовки й забезпечення колективно-договірного процесу, є фінансова звітність роботодавців ГМК України.
Більш як 10 років у Профспілці приділяється увага аналізу фінзвітності підприємств та використанню його результатів у колдоговірній роботі. З приводу цього первинним організаціям ПМГУ надавалися і надаються рекомендації та відповіді на актуальні питання.
Відділом соціально-економічної роботи апарату ПМГУ підготовлена консультація, присвячена термінам подання державним органам у воєнний час роботодавцями фінансової звітності. Для отримання копій фінансових звітів та коректного ведення соціального діалогу з роботодавцями кінцеві дати цих термінів мають враховуватись профкомами первинних організацій ПМГУ при підготовці відповідних запитів на інформацію.
Детальніше