Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом, це право гарантує нам Конституція України.

На превеликий жаль, протягом усіх років незалежності України питання забезпечення своєчасної виплати заробітної плати та ліквідації зарплатних боргів не вирішується. Починаючи з 2014 року, ситуація тільки погіршилась.Також обмежувальні карантинні заходи, пов’язані із пандемією COVID-19, сприяють накопиченню нових боргів. Так, станом на 01.10.2020 заборгованість сягнула 3560,9 млн грн, на економічно активних підприємствах 130,3 тис. працівникам заборговано 2318,7 млн грн, у тому  числі 788,3 млн грн – борги державних підприємств, працівникам промисловості не виплачено 2666,8 млн грн. В ГМК України найбільшими боржниками із заробітної плати єПАТ «Дніпропетровський трубний завод» - 59 145,5 тис. грн, ДП «УНТЦ металургійної промисловості «Енергосталь» - 24 968,5 тис. грн, ДП «Завод порошкової металургії» - 23 869,3 тис. грн.

Кожен Уряд своїм пріоритетом ставив подолання заборгованості по заробітним платам, але, нажаль, далі створення комісій, проведення круглих столів, фахових обговорень діло не пішло. Чергова імітація вирішення проблеми відбулася 11 березня 2020 року у Комітеті ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, який очолює народна депутатка від партії «Слуга народу» Галина Третьякова. А саме, пройшли слухання на тему «Стан погашення заборгованості з виплати заробітної плати», на яких зокрема було прийнято рішення рекомендувати Уряду України  забезпечити підготовку з урахуванням пропозицій сторін соціального діалогу та подання до Верховної Ради України низки законопроєктів  щодо посилення захисту прав працівників на своєчасну та в повному обсязі виплату заробітної плати та низку інших рекомендацій

Рекомендацій багато, та діла мало.

Профспілки, в свою чергу, як сторона соціального діалогу, постійно на всіх рівнях піднімають питання щодо вирішення проблеми своєчасної виплати заробітної плати та ліквідації зарплатних боргів на законодавчому рівні. Так, за наполяганням та активної участі профспілок підготовлено низку законопроєктів щодо захисту конституційних прав працівників на оплату праці, які вносились представниками, як провладних, так і опозиційних фракцій. Однак, з незрозумілих причин, законопроєкти, які могли б поліпшити ситуацію (реєстраційні номери: № 3264 від 25.03.2020, № 3264-1 від 14.04.2020, № 2650 від 20.12.2019), були зняті з розгляду профільним Комітетом. Хоча, саме проєкт Закону України № 3264 від 25.03.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту працівника у випадку затримки виплати заробітної плати», був поданий за авторством Г.Третьякової.

Також, вже не один рік, ведеться дискусія щодо створення гарантійної установи (фонду) для захисту грошових вимог працівників у випадку неплатоспроможності роботодавця (банкрутства). 10.10.2020 на вебінарі, який проходив у рамках реалізації проєкту МОП з вдосконалення системи оплати праці в Україні, вчергове відбулося обговорення  цього питання. Учасники заходу серед яких були представники урядових установ, парламенту, роботодавців  та профспілок  дійшли висновку, що гарантійна установа (фонд) для захисту грошових вимог працівників у випадку неплатоспроможності роботодавця вкрай потрібна та вирішить низку питань. Але, коли питання заходить про шляхи  наповнення гарантійної установи та базу, на якій  її можна створити, тут виникають розбіжності думок.

Генеральний директор директорату норм та стандартів гідної праці МінекономрозвиткуЮрій Кузовой повідомив, що 28.10.2020 при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України утворена Комісія з питань погашення заборгованості по заробітним платам, яка раніше працювала при Міністерстві соціальної політики, перше її засідання пройшло 17.12.2020 Особливою ефективністю робота Комісії ніколи не відзначалась, оскільки проблема несвоєчасної виплати заробітної плати потребує комплексного вирішення, зокрема й шляхом законодавчих змін.

Томувикликає занепокоєння факт ігнорування урядом конструктивних пропозицій та законодавчих ініціатив щодо вирішення питання заборгованості по заробітним платам.

Профспілка металургів і гірників України завжди брала активну участь у підготовці пропозицій щодо вирішення зазначених питань, та 17.12.2020 вкотре проявила ініціативу, звернувшись до Галини Третьякової як до автора законопроєкту № 3264 та Голови Комітету, наділеного правом розробляти з власної ініціативи проєкти законів, ініціювати створення робочої групи для напрацювання комплексного законопроєкту щодо посилення захисту конституційного права працівника на вчасну оплату праці, зокрема залучивши до її роботи авторів законопроєктів № 3264, 3264-1, 2650 та сторін соціального діалогу (лист додається).

Питання про дії Профспілки щодо вирішення проблеми заборгованості з виплати заробітної плати буде розглянуто назасіданні Президії ПМГУ в лютому 2021 року.

Тетяна Мосійчук, правовий інспектор праці ПМГУ

 

Лист голови ПМГУ Рябка О.І. до Третьякової Г.М. щодо посилення захисту конституційного права на вчасну оплату праці

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100